Do 6 sierpnia miłośnicy baletu mają okazję uczestniczyć w jednym z najważniejszych w kraju wydarzeń tanecznych – 18. edycji Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”.
– Festiwal to połączenie sztuki tańców dworskich i architektury naszego Starego Miasta. Cieszymy się, że na stałe zagościł w kulturalnym harmonogramie Krakowa. Z roku na rok finansujemy wydarzenie, ponieważ idealnie wpisuje się w przestrzeń. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” to również przedsięwzięcie międzynarodowe, odwiedzą nas zespoły z Azji – mówił Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Miasta ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta.
Podczas tej edycji publiczność zobaczy spektakle i wydarzenia nawiązujące właśnie do tematyki tańców dworskich w krajach azjatyckich. Jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń będzie finałowy spektakl na Rynku Głównym „Tańce tysiąca i jednej nocy” prezentujący tańce dworskie z dalekiej Korei w wykonaniu tancerek Chum-Sarang Arts Academy z zespołem muzycznym Jeolla Samhyenyukak oraz indyjski taniec kathak Alaknandy Bose z zespołem Sanskriti. Drugiego wieczoru zobaczymy spektakl „Tańczący wachlarz” Baletu Cracovia Danza.
Festiwal od początku swojego istnienia związany jest z różnymi historycznymi miejscami Krakowa. Tradycją jest, że pierwsza część imprezy odbywa się w Willi Decjusza. 30 lipca wielkie święto rozpoczęła koreańska tancerka Jang Tae Yun. Wraz ze swoimi uczennicami, zaprezentowała dworski taniec z wachlarzami. Małgorzata Matuszewska, artystka specjalizująca się w tańcu hiszpańskim, pokazała taniec flamenco z użyciem wachlarzy.
Podczas tegorocznej edycji, przez wszystkie dni mieszkańcy i turyści obejrzą spektakle taneczne na kilku scenach w Krakowie. W Barbakanie będą „Podróżować z tańcem”, w pałacu biskupa Erazma Ciołka zobaczą tańce „Na dworze i w pałacu”, a w Collegium Maius przeżyją historię „Od nauki do tańca”.
Jak co roku festiwalowi towarzyszą warsztaty tańca i pantomimy, pokazy taneczne oraz bal dla publiczności na Rynku Głównym.
Fot. materiały prasowe / Cracovia Danza