wtorek, 15 listopada 2022 09:47

Tarnów. Kolejny przetarg na energię dla miasta bez ofert

Autor Katarzyna Jamróz
Tarnów. Kolejny przetarg na energię dla miasta bez ofert

We wtorek (8 listopada) miał odbyć się przetarg na dostawę energii elektrycznej dla potrzeb Tarnowa na rok 2023. Do zarządu Dróg i Komunikacji nie wpłynęła żadna oferta i w tej sytuacji przetarg unieważniono. Dostawca energii dla miasta ma zostać wybrany w drodze negocjacji.

Przypomnijmy, iż listopadowy przetarg był już drugim rozpisanym przez ZDiK. Na wrześniowy przetarg wpłynęła tylko jedna oferta od firmy PGE Obrót, dotycząca wyłącznie zasilania oświetlenia ulicznego. Była ona pięciokrotnie wyższa niż cena, którą miasto zapłaci za oświetlenie uliczne w bieżącym roku - jest to kwota ok. 4 mln zł.

– Oferta PGE opiewała na 20 mln 237 tys. zł. Nie wpłynęła żadna oferta na zasilanie energią elektryczną wszystkich miejskich instytucji. W tej sytuacji przetarg został unieważniony i został rozpisany nowy, z terminem 8 listopada, ale nie wpłynęła nań żadna oferta. Przetarg został więc unieważniony po raz kolejny i dostawca energii elektrycznej dla miasta ma zostać wybrany drogą negocjacji, które odbędą się pod koniec listopada

– czytamy na stronie Urzędu Miasta Tarnowa.

Do rozmów ZDiK zaprosił spółkę Tauron (jako dostarczyciela energii dla miejskich firm i instytucji) oraz spółkę PGE (energia dla zasilania oświetlenia ulicznego). W takiej samej sytuacji jak Tarnów znajduje się wiele miast w Polsce - pierwszy przetarg na dostawę energii nie został w nich rozstrzygnięty z powodu wysokich cen, natomiast do drugiego, a w niektórych przypadkach trzeciego, żadna firma nie złożyła oferty.

Wśród miast w takiej sytuacji są m.in.: Jelenia Góra, Suwałki, Legnica, Bydgoszcz, Częstochowa, Piotrków Tryb., Bełchatów, Jaworzno.

Inf. UM Tarnów
Fot. Ilustracyjne/Unsplash

Czytaj również:

Horrendalnie drogi prąd. Miasto musi oszczędzać
Zarząd Dróg i Komunikacji w Tarnowie zapoznał się z ofertami, które wpłynęły w ramach przetargu na dostawę energii elektrycznej dla miasta. Pojawiła się tylko jedna oferta na energię dla oświetlenia ulicznego, do tego pięciokrotnie przekraczająca cenowo dzisiejsze stawki.
Prezydent Tarnowa pisze list do premiera. Czy miasto czeka kryzys?
Olbrzymie wzrosty cen energii powodują poważne zaniepokojenie samorządów, które obawiają się, że nie będą mogły pokryć tak horrendalnie wysokich kosztów.

Tarnów - najnowsze informacje