czwartek, 22 października 2020 07:58

Tarnowskie szpitale są gotowe na przyjmowanie pacjentów z COVID-19?

Autor Aleksandra Tokarz
Tarnowskie szpitale są gotowe na przyjmowanie pacjentów z COVID-19?

Wojewódzki Szpital im. Św. Łukasza w Tarnowie i Specjalistyczny Szpital im. Edwarda Szczeklika są gotowe na przyjmowanie „covidowych” pacjentów. Ponad 200 łóżek w tarnowskich szpitalach zostało przygotowanych dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronwirusem, którzy wymagają hospitalizacji.

Dyrektorzy placówek zapewniają, że miejsc dla chorych na COVID-19 nie zabraknie. Decyzją wojewody małopolskiego sto łóżek ma być wydzielonych zarówno w „nowym”, jak i „starym” szpitalu. Oba mają leczyć pacjentów z najcięższymi objawami choroby.

Oprócz łóżek, dla pacjentów przygotowano także respiratory. Jak powiedział w swoim wystąpieniu prezydent Roman Ciepiela, pierwsze dziesięć urządzeń jest już w szpitalu im. Św. Łukasza, w najbliższym czasie mają trafić tam kolejne respiratory. – Będzie to sprzęt pozwalający nam na wykorzystanie nowej terapii przy użyciu tlenu, nasz szpital jest do tego dobrze przygotowany – dodaje prezydent Ciepiela.

Co z miejscami dla pacjentów, którzy zmagają się z innymi schorzeniami? Anna Czech, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Łukasza, zapewnia, że poradnie i oddziały przyjmują pacjentów normalnie. Działa także Szpitalny Oddział Ratunkowy, który bez zmian udziela pomocy pacjentom z różnymi urazami.

Jeżeli zajdzie taka potrzeba i liczba pacjentów z poważnym przebiegiem COVID-19 zacznie  wzrastać, w tymczasowy szpital polowy może zostać przekształcona Arena Jaskółka Tarnów. Takie propozycje padły już początkiem października.

Tarnów: Szpital polowy w Arenie Jaskółka? Zakończyło się posiedzenie zespołu kryzysowego
W związku z lawinowym wzrostem zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Małopolsce i zwiększającą się liczbą zakażonych Tarnowie prezydent Roman Ciepiela zwołał dzisiaj online posiedzenie zespołu kryzysowego. Omówiono obecną sytuację w mieście i zaproponowano działania na przyszłość. W posiedzeniu uczes…

fot. UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje