poniedziałek, 18 maja 2020 11:08

Teraz jedne z najcenniejszych w Polsce pamiątek można oglądać online

Autor Mirosław Haładyj
Teraz jedne z najcenniejszych w Polsce pamiątek można oglądać online

W 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II bocheńskie muzeum zaprasza do obejrzenia wirtualnej wystawy "Ślady Jego obecności" poświęconej papieżowi Polakowi.

Jak pisze na swoim facebookowym profilu Muzeum im. S. Fischera w Bochni, wystawa pamiątek po św. Janie Pawle II, zgromadzona w placówce "należy do najbardziej  kompletnych i najcenniejszych tego rodzaju w Polsce". Jej podstawowym walorem jest fakt, że wszystkie wchodzące w jej skład obiekty zostały wytworzone przez instytucje watykańskie, a kilka bezpośrednio dotyczy osoby Jana Pawła II.

Ten cenny zbiór muzeum zawdzięcza hojnym darom związanego z Bochnią arcybiskupa Henryka Nowackiego, przekazywanych w latach 1995-2005. Kolekcja obejmuje kilkaset medali, w tym wybite z okazji wszystkich 104 pielgrzymek papieskich do różnych krajów świata. Pod względem znaczenia, najwartościowsze są jednak medale wybite z okazji kolejnych lat pontyfikatu (Medaglia Pontificia), którymi obdarowywano na Watykanie znamienitych gości. Szczególnie cennym jest tryptyk złożony z trzech medali wybitych w 2003 roku, z okazji XXV rocznicy pontyfikatu - złotego, srebrnego i brązowego. Warto dodać, że medale są często miniaturowymi dziełami sztuki, gdyż były często projektowane przez wybitnych artystów.

Ważną częścią kolekcji są monety watykańskie pontyfikalne, takież same znaczki pocztowe oraz okolicznościowe datowniki poczty watykańskiej. Spośród monet warto wymienić m.in. watykańskie euro - 8 monet wybitych w Watykanie z okazji XXV roku pontyfikatu Jana Pawła II. Dotychczas te cenne pamiątki były eksponowane przez Muzeum w formie wystaw tradycyjnych. W trudnych warunkach funkcjonowania muzeum, z uwagi na panującą pandemię, placówka prezentuje w wirtualnej formie ich wybór.

– Mamy zarazem nadzieję, że zaciekawią Was również inne materiały z naszych zbiorów, lub nam udostępnione, prezentujące związki Karola Wojtyły z Bochnią i regionem bocheńskim

– piszą pracownicy muzeum.

Ślady Jego obecności W 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II zapraszamy do obejrzenia wystawy wirtualnej pt. „Ślady Jego...

Gepostet von Muzeum im. S. Fischera w Bochni am Sonntag, 17. Mai 2020

Poniżej link do wirtualnej wystawy pt. „Ślady Jego obecności“:

ŚLADY JEGO OBECNOŚCI
koronawirus najnowsze informacje

Inf. i foto: Muzeum im. S. Fischera w Bochni

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje