niedziela, 13 sierpnia 2023 13:33

To będzie wyjątkowe miejsce w Krakowie. Upamiętni nadanie kobietom praw wyboczych

Autor Mirosław Haładyj
To będzie wyjątkowe miejsce w Krakowie. Upamiętni nadanie kobietom praw wyboczych

Już niebawem nastąpi rozstrzygnięcie przetargu na wyjątkową przestrzeń, która powstanie przy ul. Prądnickiej, a dokładniej – w rejonie Nowego Kleparza. „Ogród Krakowianek” będzie nie tylko zielonym, kwitnącym zakątkiem, ale i miejscem symbolicznym, które podkreśli ważną rolę kobiet w społeczeństwie.

Róże, liliowce, tulipany, powojniki, klony czerwone oraz robinie akacjowe! Kilka tysięcy kwiatów, krzewów, pnączy i cebul oraz 100 drzew zostanie posadzonych w okolicy Nowego Kleparza, by stworzyć „Ogród Krakowianek”. To będzie nie tylko zielony zakątek w centrum miasta, ale i ważne miejsce upamiętnienia wydarzenia, jakim było nadanie kobietom w naszym kraju praw wyborczych – 28 listopada 1918 r. Polska jako jeden z pierwszych państw zdecydowała się na nadanie praw wyborczych kobietom.

Kobiecym głosem

W przestrzeni ogrodu powstanie ścieżka dydaktyczna, która pozwoli na zapoznanie się z historią emancypacji kobiet w Polsce oraz na świecie, a stworzone tam polany będą idealnym miejscem organizacji różnych wydarzeń kulturalnych. Nowa nawierzchnia, ławki, a na głównej osi komunikacyjnej – plac pamięci. To będzie właśnie punkt opatrzony tablicą z symboliczną datą – 28.11.1918 r.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka