czwartek, 24 marca 2022 11:19

"To jest wstrząsający widok". W taki sposób Ukraina zaprezentowała się na targach

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
"To jest wstrząsający widok". W taki sposób Ukraina zaprezentowała się na targach

Tegoroczna edycja Bologna Children’s Book Fair jest wyjątkowa nie tylko dlatego, że targi znów odbywają się w formie stacjonarnej. Organizatorzy targów nie zapomnieli o Ukrainie, która po konsultacji z Ukraińskim Instytutem Książki oraz Ministerstwem Kultury i Polityki Informacyjnej otrzymała darmowe duże stoisko.

Stoisko na targach jest swego rodzaju manifestem wsparcia.

– Niezwykłe wrażenie wywarła na nas postawa organizatorów targów, którzy dali Ukraińcom stoisko. Ale to stoisko – i to jest wstrząsający widok – jest puste

– skomentował dyrektor Instytutu Książki, Dariusz Jaworski.

Organizatorzy targów poprosili uczestników o przywiezienie do Bolonii ukraińskich książek dla dzieci, z których powstanie wystawa.

Instytut Książki odpowiedział na ten apel:

– Instytut Książki jest zaangażowany w pomoc dla naszych braci Ukraińców

– podkreślił dyrektor Jaworski i dodał:

– Wspieramy Instytut Książki w Kijowie, wydawców ukraińskich, z którymi zresztą od wielu, wielu lat współpracujemy. Wydajemy bardzo wiele polskich książek w Ukrainie, w tym książki dla dzieci i dla młodzieży. Dla nas było oczywistą rzeczą, że naszym przyjaciołom z Ukrainy poświęcimy choć odrobinę uwagi w tym bardzo tragicznym czasie ich zmagań z okupantem i agresorem rosyjskim. Dlatego prezentujemy w Bolonii przekłady na język ukraiński, także te wydane w ramach naszego Programu Translatorskiego, prezentujemy też na naszym stoisku różnego rodzaju informacje wspierające Ukraińców.

Na Międzynarodowych Targach Książki dla Dzieci w Bolonii przygotowano też drugą wystawę, na której prezentowanych jest kilkadziesiąt ukraińskich książek.

Inf.: PAP

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje