wtorek, 6 grudnia 2022 09:35

To już jest plaga. Kolejny pijany ukraiński kierowca zatrzymany

Autor Norbert Kwiatkowski
To już jest plaga. Kolejny pijany ukraiński kierowca zatrzymany

W ciągu ostatnich niespełna dwóch tygodni to już trzeci przypadek, gdy na drogach powiatu oświęcimskiego zostaje zatrzymany pijany kierowca z Ukrainy.

Tym razem zatrzymanie było możliwe dzięki świetnej reakcji jednego z mieszkańców Oświęcimia, który ujął, a następnie przekazał policjantom nietrzeźwego kierowcę. 51 – letni obywatel Ukrainy wsiadł za kierownicę peugeota mając w organizmie 1,9 promila alkoholu.

3 grudnia tuż po godzinie 19 w Oświęcimiu.  38 – letni mieszkaniec Oświęcimia jadąc ulicą Słowackiego zwrócił uwagę na znajdującego się przed nim peugeota, którego kierowca wykonywał niebezpieczne manewry drogowe. Taka jazda slalomem sugerowała, że za kierownicą auta może znajdować się osoba nietrzeźwa. W związku z tym oświęcimianin swoje podejrzenie zgłosił pod numer alarmowy 112 i pojechał za peugeotem. Kiedy ten zjechał na parking 38 – latek podbiegł do pojazdu. Wyczuwając od kierowcy alkohol wyłączył silnik i wyjął kluczyki ze stacyjki.

Policjanci podziękowali kierowcy za podjętą interwencję, a następnie przejęli nietrzeźwego kierowcę. Badanie stanu trzeźwości 51  – letniego obywatela Ukrainy wykazało 1,9 promila alkoholu.  Zatrzymany trafił do oświęcimskiej komendy Policji.

Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, co najmniej trzyletni zakaz kierowania oraz grzywna nawet do 60 tysięcy złotych.

Na wyróżnienie i szczególne podziękowania zasługuje pan Grzegorz z Oświęcimia. Widząc zagrożenie ze strony nietrzeźwego kierowcy dokonał jego ujęcia. W ten sposób nie dopuścił, aby drogowy przestępca kontynuując jazdę doprowadził do tragicznego w skutki zdarzenia.

24 listopada kompletną ignorancją wykazał się 32-letni obywatel Ukrainy, który mając w organizmie 2,5 promila alkoholu, wjechał samochodem na torowisko, uszkadzając swój samochód oraz elementy nastawni kolejowej.

Kolejna sytuacja była podobna do tej z 3 grudnia. Gdyby nie znakomita reakcja mieszkańca Piotrowic, ta historia mogła zakończyć się tragicznie. Mężczyzna ujął, a następnie przekazał policjantom nietrzeźwego kierowcę. 53 – letni obywatel Ukrainy mając w organizmie 2,7 promila alkoholu, próbował wyjechać samochodem z parkingu przy centrum handlowym.

Foto: KPP w Oświęcimiu/zdjęcie poglądowe

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje