czwartek, 1 grudnia 2022 16:09

W Sieprawiu nagrodzą najpiękniejsze szopki z powiatu myślenickiego i krakowskiego [FOTO]

Autor Marzena Gitler
W Sieprawiu nagrodzą najpiękniejsze szopki z powiatu myślenickiego i krakowskiego [FOTO]

W starym kościele w Sieprawiu są już szopki przygotowane na Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych Tradycyjnych i Krakowskich, który w tym roku odbędzie się już po raz 21.

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie LGD Turystyczna Podkowa (obejmujące zasięgiem Dobczyce, Siepraw, Raciechowice, Wiśniową, Pcim, Tokarnię i Lubień), ale partnerują mu Parafia Rzymskokatolicka św. Michała Archanioła w Sieprawiu, Duszpasterstwo Dzieci i Młodzieży Dekanatu Mogilany, Gmina Siepraw i Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Sieprawiu.

Patronat nad konkursem objęli: Arcybiskup Metropolita Krakowski – ks. Arcybiskup Marek Jędraszewski, Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Krakowie –  ks. Konrad Kozioł, Starosta Powiatu Myślenickiego – Józef Tomal,  Wójt Gminy Siepraw – Tadeusz Pitala i Prezes Stowarzyszenia LGD Turystyczna Podkowa – Jan Marek Lenczowski.

Celem konkursu jest nie tylko podtrzymanie pięknej tradycji bożonarodzeniowej, z której słynie Kraków i Małopolska. Wspólne przygotowywanie szopki, wykonywanie figurek (w regulaminie zaznaczono, ze nie mogą  to być figurki zakupione w sklepie, ale wykonane własnoręcznie) to okazja do integracji, nauki pracy zespołowej i umocnienia więzi rodzinnych i koleżeńskich (wiele prace przygotowywanych jest przez oddziały przedszkolne czy klasy, rodzeństwa albo całe rodziny). Każda szopka to wspólny sukces i nawet jeśli nie przejdzie eliminacji i nie zostanie nagrodzona, stanie się piękną ozdobą i symbolem nadchodzących świąt. Konkurs jest też okazją do rozwoju kreatywności i młodych talentów.

Choć organizatorzy podkreślają, że przede wszystkim adresowany jest do mieszkańców gmin wchodzących w skład Turystycznej Podkowy oraz dekanatu Mogilany, zapraszają też do udziału w nim uczestników spoza tego obszaru.

Szopki dotarły już do starego kościoła w Sieprawiu - fot. Fb. Kliszczackie Centrum Kultury

Konkurs realizowany jest etapami. Etap gminny konkursu zakończył się 23 listopada. Najpiękniejsze szopki 25 listopada zostały przekazane do Starego Kościoła w Sieprawiu, gdzie będzie można je zobaczyć na konkursowej wystawie. Laureatów poznamy 18 grudnia o godzinie 14.00 w hali sportowo-widowiskowej podczas gali finałowej, połączonej z kiermaszem świątecznym, którą uświetni występ przedszkolaków.

fot. Fb. Kliszczackie Centrum Kultury

Myślenice - najnowsze informacje