wtorek, 22 czerwca 2021 07:21

To oni otrzymali stypendia, nagrody i wyróżnienia za osiągnięcia w sezonie 2020/2021

Autor Mirosław Haładyj
To oni otrzymali stypendia, nagrody i wyróżnienia za osiągnięcia w sezonie 2020/2021

Gmina Miasto Zakopane kolejny już raz doceniła sportowców oraz trenerów i działaczy sportowych, działających na jej terenie i promujących Zakopane daleko poza jego granicami.

Wyrazem uznania jest ustanowienie stypendiów dla wyróżniających się młodych sportowców, jak również nagród i wyróżnień dla zawodników, trenerów i wychowawców, którzy każdego dnia szkolą, doskonalą i dbają o rozwój powierzonej sobie młodzieży. Podczas uroczystej Gali Sportu (21 czerwca) nagrody i wyróżnienia najlepszym zawodnikom i trenerom wręczali: burmistrz Leszek Dorula, przewodniczący Rady Miasta Jan Gluc, wicestarosta tatrzański Władysław Filar i przewodniczący Komisji Sportu Maciej Walczak.

17 klubów sportowych i stowarzyszeń złożyło 140 wniosków o przyznanie stypendiów dla swoich podopiecznych, z czego 5 wniosków zostało uznanych za nieważne. Ze względu na wysoką liczbę złożonych wniosków o przyznanie stypendium sportowego, maksymalną kwotę, przeznaczoną w budżecie Wydziału (100 tys. zł) do podziału na ten cel oraz osiągnięcie przez niektórych zawodników wyników sportowych, niekwalifikujących do otrzymania stypendium sportowego, ostatecznie przyznano stypendia 110 zawodnikom. Przyznane stypendia wypłacane są od maja do grudnia na osobiste konto zawodnika lub jego opiekuna prawnego.

Na nagrody i wyróżnienia sportowe zostały złożone 190 wnioski, z czego 2 były nieważne. Kwota przeznaczona na ten cel wyniosła 150 tys. zł. Nagrody i wyróżnienia zasłużonym sportowcom, którzy tworzyli historię Zakopanego, zostały wręczone podczas uroczystej Sesji Rady Miasta 18 czerwca. Wśród zasłużonych nagrodzono medalistów mistrzostw Polski, Europy i Świata:

  • Jana Jóźwika – jednego z najlepszych sprinterów w historii łyżwiarstwa szybkiego w Polsce, 18-krotnego rekordzistę kraju (500, 1000, 1500 m i wielobój sprinterski), olimpijczyka z Lake Placid (1980), trenera, nauczyciela w-f. Jan Jóźwik to prekursor konkurencji sprinterskich w kraju – w marcu 1979 roku w Medeo ustanowił rekord Polski na 500 m fantastycznym wynikiem 37,50, którego nikt w Polsce nie był w stanie poprawić przez kolejnych 17 lat.
  • Wojciecha Truchana – biathlonistę, brązowego medalistę Mistrzostw Świata, Chorążego Polskiej Reprezentacji na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Insbrucku w 1976 roku. Brązowy medal MŚ zdobył w Anterselvie w 1975 roku, w sztafecie razem z Ludwikiem Ziębą, Andrzejem Rapaczem oraz Janem Szpunarem. Wystąpił również na Mistrzostwach Świata w Mińsku w 1974 roku. Od początku swojej kariery reprezentował Wojskowy Klub Sportowy Legia Zakopane.
  • Jerzego Woynę Orlewicza – narciarza-alpejczyka, 14-krotnego mistrza Polski. Jerzy Woyna Orlewicz wygrał we Francji slalom specjalny w 1959 r., pokonując m.in. Jeana-Claude Killy`ego – jednego z najbardziej utytułowanych zawodników w historii narciarstwa alpejskiego. W 1960 ponownie pokonał Killy`ego w slalomie, slalomie gigancie i dwuboju alpejskim. W 1964 r. na Olimpiadzie Zimowej w Innsbrucku zajął 24. miejsce w zjeździe, 41. w slalomie gigancie i 30. miejsce w slalomie specjalnym. W Mistrzostwach Świata w 1966 r. w Portillo zajął 15. miejsce w kombinacji alpejskiej. Karierę sportową zakończył w 1969 r., podejmując pracę trenera w AZS Zakopane. Był również radnym miasta Zakopane.

Wśród nagrodzonych zawodników, obecnie odnoszących zwycięstwa, znaleźli się wybitni sportowcy:

  • brązowi medaliści Mistrzostw Świata w skokach narciarskich: Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Andrzej Stękała
  • medaliści Pucharu Świata w snowboardzie Oskar Kwiatkowski i Michał Nowaczyk
  • najlepsza polska alpejka od wielu lat Maryna Gąsienica-Daniel (szósta w slalomie gigancie na Mistrzostwach Świata w Cortinie d'Ampezzo).

Inf. i foto: UM Zakopane

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka