poniedziałek, 26 kwietnia 2021 11:59

To szansa na wyjście z kryzysu? W uzdrowiskach ruszy rehabilitacja pocovidowa

Autor Aleksandra Tokarz
To szansa na wyjście z kryzysu? W uzdrowiskach ruszy rehabilitacja pocovidowa

Program rehabilitacji pocovidowej może być szansą dla miejscowości uzdrowiskowych, które sporo straciły, w związku z pandemią. Gdy powrócą kuracjusze, powróci normalność?

Jedną z takich miejscowości jest Krynica-Zdrój. W najgorszym okresie pandemii miasto niemal wymarło. W okresie zimowym zamknięte pozostawały wyciągi. To pociągnęło za sobą sytuację, w której do Krynicy nie przyjechali turyści. Oprócz tego, zamknięte były hotele. Mimo wstępnych zapewnień przedsiębiorców, wedle których mieli oni buntować się w stosunku do obostrzeń, wprowadzonych przez rząd, część z nich otwarcie przyznawała, że nie działa, bo boi się działać. – Nie mieliśmy dobrego lata, ani początkowych dni zimy. Z uwagi na ograniczenia w hotelach, mogliśmy przyjmować tylko osoby w delegacji i lekarzy. Mój obiekt jest niewielki – mogłabym go wynajmować nawet dla jednej rodziny… - mówiła w rozmowie z naszą redakcją właścicielka jednego z pensjonatów, znajdujących się na terenie Krynicy-Zdroju.

Niestety, do dzisiaj niewiele się zmieniło. Hotele wciąż są zamknięte, a przedsiębiorcy mogą jedynie liczyć straty. Pojawia się jednak światełko w tunelu. -Inicjujemy ważny projekt dla wszystkich Polaków, którzy przechorowali COVID19. Mamy specjalne narzędzia, które pozwolą zdrowie postcovidowe odbudowywać. Uruchamiamy program rehabilitacja w uzdrowiskach i zakładach rehabilitacji - zapowiedział minister Niedzielski.

- Chcemy wykorzystać sieć uzdrowisk w całym kraju. Wszystkie uzdrowiska spełniające określone warunki, po zgłoszeniu do NFZ będą mogły dołączyć do programu rehabilitacji postcovidowej - dodał.

By udać się na taką rehabilitację w uzdrowisku wystarczy skierowanie od każdego lekarza, w tym od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. - Krajowa Sieć Onkologiczna, Krajowa Sieć Kardiologiczna, rehabilitacja post-covid, profilaktyka 40+ oraz zniesienie limitów świadczenia usług medycznych specjalistycznych to plan na powrót do normalności – stwierdził Niedzielski.

- Skala trzeciej fali zdecydowanie przerosła to, z czym mieliśmy do czynienia na jesieni – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Wydaje się jednak, że wszystko zmierza w dobrym kierunku. Dziś w Polsce potwierdzono 3 451 zakażeń koronawirusem.

koronawirus najnowsze informacje

fot. ilustracyjne/pixabay

Polska

Polska - najnowsze informacje