czwartek, 7 stycznia 2021 10:01

To tam stanęła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa! Remont właśnie się zakończył

Autor Aleksandra Tokarz
To tam stanęła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa! Remont właśnie się zakończył

Zakończył się długo wyczekiwany remont kapliczki na gorlickim Zawodziu. To tam w 1854 roku po raz pierwszy na świecie zapłonęła skonstruowana przez Ignacego Łukasiewicza, a zapalona przez rajców miejskich, uliczna lampa naftowa.

- Starania o remont tej kapliczki czyniłem od początku mojej kadencji. W zeszłym roku dopięliśmy swego i grunt pod zabytkiem stał się nareszcie własnością Miasta. Kapliczka wpisana jest do rejestru zabytków, dlatego niezbędne były m.in. prace związane z opracowaniem programu konserwatorskiego. Do remontu podeszliśmy kompleksowo – mówi burmistrz Rafał Kukla. - Podczas prac remontowych zamknęliśmy też w kapliczce kapsułę czasu – dodaje.

Prace renowacyjne objęły m.in. fundamenty, betonowy cokół, korpus kapliczki, figurę Chrystusa Frasobliwego oraz metalowe zadaszenie, lampion i ozdobne ogrodzenie. W kapliczce wmurowano kapsułę czasu – pojemnik, w którym znalazły się przedmioty i informacje, przeznaczone dla przyszłych pokoleń.

Monitoring w Muszynie pozwala liczyć turystów, ale także … wandali
Montaż nowoczesnego monitoringu w uzdrowisku opłacił się. Dzięki kamerom szybko udało się ustalić wandali, którzy w nocy z 26 na 27 grudnia zniszczyli elewację nowego budynku ratusza. -Sprawca tego kosztownego wybryku myślał zapewne, że jest bezkarny. Nic bardziej mylnego. Kamery wychwyciły wszystk…

Dla upamiętnienia zapalenia pierwszej ulicznej lampy naftowej w historycznym punkcie miasta postawiono kapliczkę z repliką XVI - wiecznej rzeźby Chrystusa Frasobliwego. Jej oryginał znajduje się w zbiorach Muzeum Regionalnego PTTK w Gorlicach przy ul. Wąskiej. Lokalna legenda mówi, że rzeźba ta została przyniesiona na Zawodzie wraz ze wzburzonymi wodami szeroko rozlanej w czasie powodzi rzeki Ropy. Pamiątki związane z przemysłem naftowym w dzielnicy Zawodzie doskonale uzupełnia wykonany w roku 2016 mural na ścianie budynku położonego przy skrzyżowaniu ulic Węgierskiej i Kościuszki, bezpośrednio za Kapliczką z Chrystusem Frasobliwym.

inf./fot. UM Gorlice

Gorlice - najnowsze informacje