niedziela, 26 marca 2023 10:11

To trzeba po prostu zobaczyć! Niezwykły medalion na Wawelu

Autor Patryk Trzaska
To trzeba po prostu zobaczyć! Niezwykły medalion na Wawelu

"Zawsze wiedzieliśmy, że serce Krakowa bije na Wawelu" - napisano na Facebooku Zamku Królewskiego na Wawelu. Wszystko za sprawa pamiątkowego medalionu, który został odsłonięty w tym tygodniu w stolicy Małopolski.  

AXIS MVNDI CRACOVIENSIS - taką nazwę nosi pamiątkowy medalion odsłonięty w tym tygodniu na dziedzińcu arkadowym na Wawelu.  Symbolicznie nazywany jest "pępkiem krakowskiego świata”. "Zawsze wiedzieliśmy, że serce Krakowa bije na Wawelu" - napisano na Facebooku Zamku Królewskiego na Wawelu.

Jak jednak podkreślają pracownicy zamku, obiekt ten ma nie tylko znaczenia symbolicznego – w związku z wypadającym 21 marca Światowym Dniem Geodetów, to także hołd dla tych, których wkład w badania naukowe, prace archeologiczne i konserwatorskie.  Medalion będzie miał i praktyczne zastosowanie – jako znak geodezyjnego punktu pomiarowego, z którego będą mogli korzystać geodeci przy przyszłych pomiarach w obrębie zamku.

Zawsze wiedzieliśmy, że serce Krakowa (a może nawet i całego świata... 😉) bije na Wawelu. A dziś dostaliśmy tego...

Opublikowany przez Zamek Królewski na Wawelu Poniedziałek, 20 marca 2023

"Przy następnych odwiedzinach zwróćcie więc uwagę na nowy element otoczenia – nie codziennie jest się świadkiem takiego wydarzenia!" - napisano na Facebooku.

fot. Paweł Krawczyk/krakow.pl/Zamek Królewski na Wawelu

Kraków

Kraków - najnowsze informacje