poniedziałek, 5 lutego 2024 13:17

Tomasz Czajka, geniusz z "imprezy informatyków" będzie doradzał w Ministerstwie Cyfryzacji

Autor Katarzyna Domagała
Tomasz Czajka, geniusz z "imprezy informatyków" będzie doradzał w Ministerstwie Cyfryzacji

Znany z wielu osiągnięć w dziedzinie programowania i szeroko pojętej informatyki, ale również memów, Tomasz Czajka, został członkiem zespołu zajmującego się pracą nad sztuczną inteligencją dla rozwoju kraju.

Ministerstwo Cyfryzacji Wicepremier i Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powołał zespół doradczy "PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski", który ma opracowywać rekomendacje wykorzystania AI dla usprawnienia konkretnych obszarów działania państwa. Zespół najlepszych naukowców, przedsiębiorców i programistów, którzy odnieśli światowe sukcesy w obszarze AI, będzie na stałe doradzać Ministerstwu Cyfryzacji. Do zespołu dołączył m.in. Programista znany z wielu osiągnięć w skali międzynarodowej Tomasz Czajka.

To ważny projekt, który wspiera grupa ekspertów z ogromnymi sukcesami w zakresie rozwoju AI. Jesteśmy otwarci na współpracę i chcemy, aby dołączali do niej kolejni uczestnicy. Mamy w tym obszarze dużo do zrobienia, ale to dla mnie jeden z priorytetów – mówił na konferencji prasowej minister Gawkowski.
Zespół ds. rozwoju AI w Polsce / Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Wszechstronny umysł

Tomasz Czajka jest jednym z najbardziej utalentowanych i docenionych programistów z Polski. Odniósł wiele sukcesów na arenie międzynarodowej. Pracował dla największych korporacji, m.in. dla Google. Tworzył on m.in. oprogramowanie nawigacji i sterowania komputera załogowego pojazdu kosmicznego Crew Dragon i pracował dla SpaceX Elona Muska. Co więcej, współpracował z zespołem mistrza szachowego Magnusa Carlsena w czasie meczu o mistrzostwo świata w szachach.

Sukcesy odnosił również jako student. Jest wielokrotnym zwycięzcą akademickich mistrzostw świata w programowaniu zespołowym i trzykrotnym zwycięzcą otwartych mistrzostw programistycznych TopCoder Open. Mistrz świata w programowaniu zespołowym ACM ICPC z 2003 roku.

Po wielu latach współpracy z zagranicznymi firmami Czajka wraca na polski grunt, tym razem, żeby pracować dla rozwoju kraju.

Słynna "impreza u informatyków"

Czajka zasłynął przede wszystkim swoimi osiągnięciami, ale z jego osobą związany jest również humorystyczny aspekt. Został bohaterem wielu memów za sprawą zdjęcia z czasów młodości, na którym widzimy jego w towarzystwie kolegów informatyków. Co ciekawe, jako jedyny nie ma on okularów! Memy z tym słynnym już zdjęciem pojawiały się na wielu fanpage'ach i w mediach. Dzisiaj wracają z powodu jego obecności w zespole Ministerstwa Cyfryzacji.

Jeden z memów ze słynnej "imprezy u informatyków"
Członkowie zespołu ds. rozwoju AI w Polsce / Źródło: Demotywatory

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji, Demotywatory

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka