niedziela, 9 stycznia 2022 12:43

Tragedia w Tatrach. Poszukiwani Polacy nie żyją

Autor Katarzyna Jamróz
Tragedia w Tatrach. Poszukiwani Polacy nie żyją

Ratownicy odnaleźli ciała trójki Polaków, którzy w piątek wybrali się w rejon Gerlacha. O ich zaginięciu słowackie górskie pogotowie ratunkowe poinformował znajomy mężczyzn.

Turyści planowali zdobyć najwyższy szczyt Tatr drogą przez Batyżowiecką Próbę. Ostatni kontakt z mężczyznami był w piątek po południu, o ich zaginięciu Horską Zachranną Sluzbe poinformował znajomy turystów. Do akcji poszukiwawczej włączył się również TOPR.

Dzisiaj rano (09.01) wznowiono akcję poszukiwawczą w okolicach Gerlacha. Trzech zaginionych to Aleksander z Roczyn, Adam z Sułkowic oraz Michał Kruczała (pochodzący z Andrychowa przewodnik). Górscy ratownicy zlokalizowali telefony turystów, które potwierdziły, że urządzenia cały czas znajdują się w górach.

Około południa ciała Polaków zostały odnalezione pod Małym Gerlachem. Obecnie trwa transport zwłok do Starego Smokowca, przyczyny wypadku będą wyjaśniane.

Obecnie w Tatrach panują bardzo trudne warunki turystyczne. W wielu miejscach występują oblodzenia, a poruszanie się w wyższych partiach Tatr wymaga ogromnej ostrożności i doświadczenia. Obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Trojica nezvestných Poliakov sa našla pod Kotlovým štítom V obedňajších hodinách dňa 9.1.2022 sa podarilo záchranárom...

Opublikowany przez Horská záchranná služba Niedziela, 9 stycznia 2022

fot: Horská záchranná služba

Podhale

Podhale - najnowsze informacje