czwartek, 2 czerwca 2022 15:08

Marcinkowice gościły trenerów olimpijczyków w saneczkarstwie z całego świata!

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Marcinkowice gościły trenerów olimpijczyków w saneczkarstwie z całego świata!

Cóż to było za spotkanie! W czwartek (2 czerwca) w Zespole Szkół w Marcinkowicach spotkali się Polacy, Słowacy i Austriacy – szefowie i trenerzy saneczkarzy z całego świata. Powód? Rozmowy o powstaniu toru kompozytowego w Marcinkowicach i nauka jazdy na sankorolkach pod okiem wybitnych trenerów.

Marcinkowice gościły 2 czerwca szefów i trenerów saneczkarzy z całego świata.

– Dobrze było się spotkać ze sławami sportu i porozmawiać o możliwościach rozwoju saneczkarstwa  w naszym regionie

– mówił starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, który sam spróbował swoich sił w jeździe na sankorolkach.

– Właśnie podczas takich spotkań rodzą się świetne pomysły i powstają wielkie rzeczy. Razem możemy sprawić, że w naszym regionie zostaną przywrócone tradycje saneczkarstwa. Rozważamy budowę toru kompozytowego o długości około pięciuset metrów. To na razie faza wstępnych rozmów, ale taki tor treningowy znajdujący się przy Powiatowym Centrum Sportów w Marcinkowicach byłaby wielką atrakcją. Służyłby nie tylko zawodnikom i uczniom, ale też dzieciom i młodzieży z całej Sądecczyzny. Mogłyby się też na nim odbywać zawody międzynarodowe. Mamy odpowiednio ukształtowany teren i miejsce na budowę takiego toru.

Z toru można byłoby korzystać przez cały rok – nie byłby mrożony jak tory saneczkowe, a „saneczki” miałyby rolki.

- Obecnie, kilkunastu uczniów naszej szkoły korzysta z trenażera wypożyczonego z Polskiego Związku Sportów Saneczkowych

- mówi Iwona Sikorska, dyrektor szkoły.

- W sezonie zimowym jeżdżą na sankostradzie w Muszynie, a zimowe obozy szkoleniowe odbywają się w Oberhofie w Niemczech, Starym Smokowcu na Słowacji i Sigulda na Łotwie. Tor treningowy przy szkole byłby idealnym rozwiązaniem. Zapewne o wiele więcej młodych ludzi zainteresowałaby się wtedy tym rodzajem sportu.

Starosta rozmawiał m.in. z sekretarzem generalnym Polskiego Związku Sportów Saneczkowych Januszem Taterą i wiceprezesem PZSS Zbigniewem Czochem, Markiem Skowrońskim – trenerem głównym polskiej kadry narodowej seniorów w saneczkarstwie lodowym oraz Małgorzatą Jędrzejko -trenerką główną kadry narodowej w saneczkarstwie na torach naturalnych i Mirosławą Ogrodzką - trenerką kadry narodowej seniorów na torach naturalnych.

Podczas spotkania uczniowie szkół podstawowych mogli wziąć udział w pokazach sztuk walki i pierwszej pomocy przedmedycznej przygotowanych przez uczniów ZS w Marcinkowicach pod okiem nauczyciela Pawła Rogodzińskiego, a także spróbować przysmaków z grilla przyrządzonych przez panie z KGW w Marcinkowicach.

W spotkaniu wzięli również udział: poseł Patryk Wicher, Zbigniew Kumidor - specjalista ds. logistyki i działalności międzynarodowej PZSSan, Dariusz Ziarno - prezesa Małopolskiego Okręgowego Związku Sportów Saneczkowych, przedstawiciele Słowackiego Związku Saneczkarskiego: Milan Parimuch (trener słowackiej reprezentacji w saneczkarstwie naturalnym) i Ondrej Halcin (trener słowackiej kadry saneczkarskiej), przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Saneczkarskiej FIL: Simon Paregger (delegat techniczny FIL w saneczkarstwie) i Christina Goetschl (trenerka FIL) z Austrii. Nie zabrakło również członków PZSSan - Krzysztofa Orszulika i Kamila Malickiego, dr Renaty Żabeckiej- Chowaniec z PWSZ, Tomasza Michałowskiego - doradcy prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej, przedstawiciela Wojskowego Centrum Rekrutacji w Nowym Sączu - por. Daniela Sroki oraz nauczycieli i uczniów szkół podstawowych z Marcinkowic, Krasnego Potockiego, Rdziostowa i Łęki.

Inf. i foto: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje