wtorek, 5 stycznia 2021 10:06

Trudne warunki na drogach Sądecczyzny! Policjanci apelują o ostrożność

Autor Aleksandra Tokarz
Trudne warunki na drogach Sądecczyzny! Policjanci apelują o ostrożność

Opady śniegu i  marznącego deszczu, śliskie, miejscami oblodzone jezdnie i chodniki –  taka zimowa aura przywitała dziś mieszkańców Sądecczyzny. W związku z  trudnymi warunkami drogowymi policjanci apelują  do kierowców o wzmożoną czujność i ostrożną jazdę, natomiast pieszych o  zachowanie szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię  oraz noszenie elementów odblaskowych.

Dzisiejsza pogoda  nie jest sprzymierzeńcem kierowców. Opady śniegu czy marznącego  deszczu, powodują, że widoczność jest ograniczona, a jezdnia mokra i śliska. Każdy kierowca powinien zatem zdawać sobie  sprawę, że w takich warunkach bardzo łatwo stracić panowanie nad pojazdem, a droga hamowania jest znacznie dłuższa niż zazwyczaj.

Kierowcy powinni pamiętać o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego, zmniejszeniu prędkości, unikaniu gwałtownego hamowania, a przede wszystkim - do zachowania ostrożności w rejonach przejść dla pieszych.

- To właśnie w  rejonach przejść dla pieszych, kierowca powinien zwolnić, by zdążyć wyhamować i uniknąć potrącenia. W takich warunkach każdy kierowca powinien być wyczulony na pieszych, szczególnie tych, którzy poza obszarem zabudowanym idą poboczem i na śliskiej powierzchni mogą się zwyczajnie poślizgnąć, powodując zagrożenie dla siebie i  nadjeżdżającego kierowcy, jak również tych, którzy bez elementu odblaskowego, w ciemnej odzieży, są dla kierowcy niemal niewidoczni - tłumaczy podkom. Iwona Grzebyk-Dulak Oficer Prasowy Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Policjanci kierują szczególny apel do pieszych, najbardziej narażonych  na niebezpieczeństwo na drodze.

- Muszą oni zdawać sobie sprawę, że by uniknąć potrącenia, należy przechodzić przez jezdnię w znacznej odległości od nadjeżdżającego pojazdu, ponieważ długość drogi  jego hamowania jest w takich warunkach znacznie wydłużona. Nie powinno się również wbiegać na jezdnię, w tym również na przejście dla pieszych. Należy zawsze dokładnie się rozejrzeć, upewniając się, że na drodze nie pojawi się żaden pojazd, a zwykłe przejście przez jezdnię nie zakończy się poważnymi obrażeniami czy nawet śmiercią. Dla swojego bezpieczeństwa, a nawet ochrony swojego życia, każdy pieszy powinien obowiązkowo wyposażyć się w element odblaskowy, by stać się bardziej widocznym dla innych uczestników ruchu  drogowego. Kamizelki, latarki, parasolki, czy odblaski na rękę, sprawią, że pieszy będzie widoczny dla kierowcy nie z odległości 20-30 metrów, ale z odległości nawet 150 metrów. Dzięki temu kierowca zdąży wyhamować i nie dojdzie do potrącenia - dodaje rzeczniczka.

fot. KMP Nowy Sącz

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje