wtorek, 1 lutego 2022 12:39

Ubezpieczenie fotowoltaiki. Jak zrobić to dobrze i tanio?

Autor Artykuł sponsorowany
Ubezpieczenie fotowoltaiki. Jak zrobić to dobrze i tanio?

Ubezpieczenie fotowoltaiki to stosunkowo nowy produkt, który powstał w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie zieloną energią i związanymi z nią zagrożeniami. Wiele osób zastanawia się więc czy kupić polisę OZE, ubezpieczyć PV w ramach ochrony domu czy może całkowicie zrezygnować z tych opcji. By rozwiać wszelkie wątpliwości, przygotowaliśmy obszerny artykuł o ubezpieczeniu fotowoltaiki. Przeczytaj, aby dowiedzieć się, co najbardziej się opłaca.

Fotowoltaika w Polsce – co mówią statystyki?

Fotowoltaika to w ostatnim czasie jeden z najpopularniejszych trendów rozwojowych. Z rozwiązania pozwalającego na zamianę energii słonecznej w elektrycznej korzysta już ponad 600 tysięcy osób. I wszystko wskazuje na to, że rynek zielonej energii wciąż będzie się rozwijał. Według ekspertów do 2030 roku liczba prosumentów w Polsce podwoi się. Rosnące zainteresowanie alternatywnymi źródłami energii  nie jest przypadkowe. To przede wszystkim skutek wciąż rosnących cen prądu. A także chęć uniezależnienia się od dostawców energii i przejaw troski o środowisko naturalne. Co prawda koszt instalacji fotowoltaicznej to około 30 tysięcy złotych, ale odpowiednio zadbana i ubezpieczona  będzie służyć nawet 50 lat!

Bezawaryjna fotowoltaika?

Mimo, że fotowoltaika może służyć przez wiele lat, nie można zapominać o tym, że cały czas jest narażona na niekorzystne warunki atmosferyczne i inne czynniki ryzyka. Do najczęstszych przyczyn zniszczenia paneli można zaliczyć:

·         wyładowania atmosferyczne w wyniku których może dojść do nagłego wzrostu napięcia sieci elektroenergetycznej,

·         gradobicie – może ono doprowadzić do pęknięcia paneli,

·         śnieg – zalegający na panelach fotowoltaicznych może je uszkodzić.

·         akty wandalizmu – np. rzucenie w panele kamieniem czy kostką brukową,

·         uszkodzenie instalacji przez zwierzęta – np. podgryzienie kabli przez kunę, jeśli fotowoltaika znajduje się na gruncie.

Czy warto ubezpieczyć fotowoltaikę?

Mając na uwadze zagrożenia, związane z fotowoltaiką - odpowiedź na to pytanie nasuwa się sama. Oczywiście, że warto zadbać o ubezpieczenie fotowoltaiki. Co prawda, wybór tej ochrony nie jest obowiązkowy, ale za to bardzo zasadny. W końcu przez tyle lat użytkowania może dojść do szkody. A ubezpieczenie instalacji PV daje gwarancję, że w razie niekorzystnego zdarzenia Ubezpieczyciel wypłaci rekompensatę finansową. Środki uzyskane w ramach ubezpieczenia instalacji fotowoltaicznej pozwolą na profesjonalną naprawę lub w najgorszym przypadku na  zakup nowych PV. Jeśli więc nadal zastanawiasz się czy ochrona fotowoltaiki to dobry pomysł, zadaj sobie pytanie: czy posiadasz na tyle oszczędności, by w razie niekorzystnego zdarzenia samodzielnie pokryć kilkutysięczne koszty naprawy? W końcu, w razie zniszczenia nieubezpieczonych paneli koszty za szkodę ponosi właściciel.

Dlaczego jeszcze warto ubezpieczyć fotowoltaikę?

Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej to także gwarancja finansowego bezpieczeństwa i ochrona budżetu domowego przed dotkliwymi stratami finansowymi. A takie z pewnością wystąpiłyby po zniszczeniu nieubezpieczonej PV. Oczywiście, szkoda na OZE może w ogóle nie wystąpić, ale tego niestety nie da się przewidzieć.

Czy fotowoltaika jest ubezpieczona w ramach polisy na dom?

Osoby, które rozważają ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych powinny zdawać sobie sprawę z tego, że mogą to zrobić w ramach polisy na dom lub zakupić oddzielny produkt. Fotowoltaika na dachu uznawana jest bowiem jako stały element nieruchomości i jest zazwyczaj objęta ochroną z ubezpieczenia domu. Zakres nie jest jednak tak szeroki jak w przypadku oddzielnego produktu ubezpieczeniowego dla OZE . Natomiast oddzielna polisa to także zabezpieczenie na wypadek spadku produkcji energii czy gwarancja rekompensaty w przypadku kradzieży PV.

Ubezpieczenie fotowoltaiki od spadku produkcji energii

Tej opcji nie znajdziemy w żadnej polisie na dom. Natomiast będzie ona dostępna w oddzielnej, dedykowanej dla OZE. Na czym polega taka ochrona? Przede wszystkim Ubezpieczyciel wypłaci rekompensatę jeśli klient poniesie stratę finansową, spowodowaną przerwą w produkcji energii elektrycznej.  A także wtedy, gdy instalacja wyprodukuje mniej energii niż założono w OWU (np. gdy będzie wiele pochmurnych dni).

Ubezpieczenie fotowoltaiki od skutków gradobicia

Gradobicie to największa obawa właścicieli fotowoltaiki. W końcu, jeśli grad jest duży – może uszkodzić panele. Zatem warto zadbać o tę kwestię. W szczególności jeśli chodzi o ubezpieczenie fotowoltaiki na gruncie (bo ta z reguły nie jest objęta polisą na dom). Ochronę na wypadek niekorzystnych zdarzeń zapewnia m.in. produkt ubezpieczeniowy EKO ENERGIA, dostępny w multiagencji Rydzowski Ubezpieczenia.

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych od pożaru

Solidne ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych podobnie jak dobre ubezpieczenie paneli solarnych powinno mieć w swoim zakresie ochronę na wypadek pożaru. Co prawda, w Polsce nie dochodzi do takich sytuacji często, niemniej, gdy już dojdzie do rozprzestrzeniania się ognia – można stracić dorobek życia.

Ubezpieczenie OZE od kradzieży

By maksymalnie zabezpieczyć zieloną energię dobrze też pomyśleć o kompleksowej ochronie przed kradzieżą i dewastacją. Dzięki temu można mieć pewność, że zainwestowane w ekologiczne rozwiązania pieniądze nie przepadną w jednej chwili. Nieprzypadkowo ubezpieczenie pompy ciepła czy fotowoltaiki w takim zakresie jest coraz popularniejsze. Coraz częściej słyszy się bowiem o kradzieżach paneli fotowoltaicznych z prywatnych posesji – można przypuszczać, że złodzieje chcą sprzedać panele jako używane (na portalach sprzedażowych) lub wykorzystać je na własny użytek. A doskonałą okazją dla osób o takich zamiarach może być nieobecność właścicieli zielonej energii – spowodowana na przykład wyjazdem służbowym czy wakacyjnym.

Kto może zdecydować się na ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych?

Na standardowe ubezpieczenie fotowoltaiki może zdecydować się każda osoba, posiadająca urządzenia produkujące energię z odnawialnych źródeł. I to niezależnie od tego czy zielona energia jest wytwarzana na potrzeby gospodarstwa domowego, firmy czy gospodarstwa rolnego. Ważne jest jednak to, by wyprodukowana energia była przeznaczana na użytek własny.

Ubezpieczenie fotowoltaiki – koszt

Nie ulega wątpliwości, że mnóstwo właścicieli instalacji OZE zastanawia się: ile kosztuje ubezpieczenie fotowoltaiki. W końcu, w wielu przypadkach to cena ma decydujący wpływ na to, czy panele PV zostaną objęte ochroną. Niemniej, dla wszystkich, którzy martwią się o wysokie koszty mamy dobrą informację. Polisę można nabyć już od 9 złotych miesięcznie! Oczywiście, na finalny koszt ubezpieczenia fotowoltaiki wpływa wiele czynników i każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe oferuje nieco inne stawki. Jednak, rzadko kiedy się zdarza, by koszt tej polisy przekraczał możliwości finansowe przeciętnego gospodarstwa domowego.

Ubezpieczenie fotowoltaiki – czy są jakieś warunki ubezpieczenia

Oczywiście, warto mieć świadomość, że nie każdą instalację fotowoltaiczną można ubezpieczyć. Są bowiem pewne wyłączenia w tym temacie. I chociaż każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe ma nieco inne zasady, to najczęściej warunki by móc zakupić ochronę OZE są następujące:

·         Instalacja fotowoltaiczna powinna być zamontowana przez osoby do tego uprawnione,

·         W chwili zakupu ochrony fotowoltaika powinna być gotowa do pracy i podłączona do sieci elektroenergetycznej.

Oprócz tego, w PZU warunkiem, by ubezpieczyć PV od kradzieży jest ogrodzenie posesji. Ponadto, budynek na którym znajduje się fotowoltaika powinien być zamieszkany.

Jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia fotowoltaiki?

Jest tylko jeden sposób na to, by znaleźć korzystną opcję ubezpieczenia fotowoltaiki – porównywanie. Samodzielne poszukiwanie i zestawianie ofert może być jednak bardzo czasochłonne. A wpisywanie w wyszukiwarkę fraz takich jak ubezpieczenie fotowoltaiki forum, ubezpieczenie fotowoltaiki kalkulator czy fotowoltaika ubezpieczenie koszt wiąże się z koniecznością dokładnego analizowania. Trudno bowiem odróżnić nieprawdziwą informację od tej rzetelnej. Zatem, by się nie stresować, najlepiej skontaktować się ze specjalistami z multiagencji Rydzowski Ubezpieczenia. Specjaliści porównają dostępne opcje i obiektywnie pomogą w wyborze najkorzystniejszej.

Ubezpieczenie fotowoltaiki online – czy to możliwe?

Oczywiście! Czasy, kiedy trzeba było osobiście pojawić się w agencji ubezpieczeniowej bezpowrotnie przeminęły. Teraz w dobie nowoczesnych technologii praktycznie każdą formalną sprawę można załatwić bez wychodzenia z domu. Również możliwy jest zakup ubezpieczenia fotowoltaiki online. Solidną ochronę OZE w takim trybie można nabyć w multiagencji Rydzowski Ubezpieczenia. Wystarczy wysłać formularz  kontaktowy, a specjalista oddzwoni i zada kilka pytań odnośnie instalacji fotowoltaicznej. Następnie porówna dostępne oferty i zaproponuje najkorzystniejszą opcję.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje