środa, 30 października 2019 15:26

Podium należało do nich. Uczniowie z Nowego Targu i Rabki-Zdroju zdominowali Quiz Misyjny.

Autor Mirosław Haładyj
Podium należało do nich. Uczniowie z Nowego Targu i Rabki-Zdroju zdominowali Quiz Misyjny.

W poniedziałek 28 października uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu wraz z Panią Dyrektor Marią Kopeć oraz nauczycielami Dorotą Adamczyk i Wojciechem Grzybkiem wzięli udział w Finałowej Gali Misyjnej z okazji zakończenia Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, który został ogłoszony przez papieża Franciszka. Organizatorem wydarzenia był Wydział Duszpasterstwa Misyjnego Archidiecezji Krakowskiej.

Miejscem uroczystości była aula Św. Jana Pawła II w w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, która zgromadziła dzieci i młodzież z całej archidiecezji krakowskiej. W trakcie spotkania zostały rozdane nagrody i wyróżnienia za konkurs plastyczny oraz przeprowadzony na początku października Quizu Wiedzy Misyjnej.

Trójka uczniów z Zespołu Szkół Uzdrowiskowych w Rabce, za zwycięstwo w kategorii szkół średnich, otrzymała oryginalne afrykańskie bębny przywiezione z krajów misyjnych, w których pracują polscy misjonarze i misjonarki, książkę pt. „Baśnie Południowego Sudanu”, zebrane przez byłego misjonarza, jezuitę o. Tomasza Nogaja oraz pamiątkowe dyplomy.

Regionalnymi zwycięzcami zostali Quizu zostali uczniowie Goszczyńskiego, których uczniowie: Katarzyna Możdżeń, Monika Iskra i Szymon Kowalczyk zajęli trzy pierwsze miejsca. Każdy z uczestników musiał wcześniej odpowiedzieć na pytania związane z misjami Kościoła Katolickiego w formie kahoota. Uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami i pamiątkami związanymi z działalnością misyjną.

Nagrody wręczył im biskup Jan Zając, biskup senior archidiecezji krakowskiej. Konkurs został zorganizowany przez Wydział Misyjny i Wydział Katechetyczny Archidiecezji Krakowskiej, a honorowy patronat nad nim objęła p. Barbara Nowak, Małopolski Kurator Oświaty.

Całość wydarzenia została ubogacona wyjątkowym koncertem muzyki chrześcijańskiej w wykonaniu zespołu Jaspis. Nie zabrakło wystąpień ks. bp. Jana Zająca oraz Dyrektora Wydziały Duszpasterstwa Misyjnego ks. Tadeusza Dziedzica, a także opowiadań sióstr Klawerianek o pracy misyjnej w Nigerii. Na zakończenie siostra Bożena Najbar podziękowała wszystkim za obecność oraz zachęciła wszystkich przybyłych do wspierania misjonarzy pracujących na różnych kontynentach w formie duchowej i materialnej.

Był to wyjątkowy czas gdzie młodzi ludzie mogli dowiedzieć się czym są misje, na czym polega działalność misyjna, oraz jakie problemy na różnych kontynentach występują wśród mieszkańców którym jest głoszona Dobra Nowina.

Fot. i inf.: I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego  w Nowym Targu/Zespół Szkół Uzdrowiskowych w Rabce

Podhale - najnowsze informacje