wtorek, 19 września 2023 08:28

Kto powalczy o mandaty do Sejmu i Senatu z powiatu wadowickiego? Ruszył wyborczy wyścig

Autor Mirosław Haładyj
Kto powalczy o mandaty do Sejmu i Senatu z powiatu wadowickiego? Ruszył wyborczy wyścig

15 października odbędą się w Polsce wybory parlamentarne. Z pewnością będą to wybory z wysoką frekwencją, bo kampania de facto trwała już od wielu miesięcy. Jednak stosunkowo niedawno poznaliśmy nazwiska kandydatów ze wszystkich list. Kto zmierzy się w wyścigu o mandat posła i senatora? Na listach są też reprezentanci powiatu wadowickiego.

Mieszkańcy powiatu wadowickiego będą głosować na kandydatów do Sejmu w okręgu nr 12, obejmującego obszar ich starostwa oraz powiatów: chrzanowskiego, myślenickiego, oświęcimskiego i suskiego. Liczba mandatów o którą będą ubiegać się startujący wynosi osiem.

Z kolei senator zostanie wybrany w jednomandatowym okręgu nr 30, w skład którego wchodzą te same powiaty co w przypadku okręgu wyborczego do Sejmu. Trójkę kandydatów do niższej izby parlamentu tworzą: Krzysztof Klęczar z Kęt, będący członkiem PSL-u (lista Trzeciej Drogi), Dawid Łukajczyk z Trzebini (komitet wyborczy Konfederacji, ale bez przynależności partyjnej) i Michał Pająk z PiS-u, będący członkiem tej partii.

Konfederacja

Już w połowie lipca Konfederacja zaprezentowała swoje trójki, które otworzą listę kandydatów w poszczególnych okręgach. Liderami listy Konfederacji w okręgu nr 12 są: Bartosz Wilczyński (1) z Trzebini (członek partii Konfederacja Wolność i Niepodległość), Emil Krawczyk (2), również z Trzebini (członek partii Nowa Nadzieja) i Łukasz Nowakowski z Jaworzna (członek partii Konfederacja Korony Polskiej).

Ponadto na liście znaleźli się: Dariusz Chmiel (4) z Wadowic (bez przynależności politycznej), Łukasz Malina (5) z Izdebnik (członek partii Nowa Nadzieja), Wojciech Czajka (6) z Lanckorony (członek partii Konfederacja Korony Polskiej), Tomasz Mreńca (7) z Inwałdu (członek Ruchu Narodowego), Dawid Krawiec (8) z Kalwarii Zebrzydowskiej (członek partii Nowa Nadzieja) i Beata Adamska (12) z Frydrychowic.

Koalicja Obywatelska – PO, .N, IPL, Zieloni

Pierwszą trójkę na liście KO tworzą: Dorota Niedziela (1) z Kęt, Marek Sowa (2) z Bobrek i Joanna Jaworska-Nowak (3) z Suchej Beskidzkiej. Wszyscy wymienieni powyżej kandydaci są członkami Platformy Obywatelskiej. Ponadto, z lokalnych działaczy, na liście zobaczymy: Jana Mieczyńskiego z Andrychowa (7), Krystiana Pogana (13) z Choczni, Renatę Van De Logt (14) z Lanckorony i Sebastiana Mlaka (16) z Wadowic.

Trzecia Droga (PSL – Polska2050 Szymona Hołowni)

O głosy wyborców w okręgu nr 12 z listy wyborczej Trzeciej Drogi powalczą: Marek Śliz (1) z Krakowa (członek partii Polska2050 Szymona Hołowni), członek PSL-u Tadeusz Ostrowski (2) z Myślenic i Katarzyna Szymeczko (3)z Oświęcimia. Na liście wyborczej Trzeciej Drogi zobaczymy także następujących lokalnych działaczy: Marka Gajowego (5) ze Spytkowic (PSL) i Marię Wądrzyk (12) z Choczni (bezpartyjna).

Lewica-Razem

Lewicę w okręgu nr 12 reprezentować będą: członek Nowej Lewicy Paweł Korbielusz (1) z Oświęcimia, Dominika Brożek (2) z Chrzanowa (bezpartyjna) i Paweł Jezierski (3) z Zaborza, należący do partii Nowa Lewica.

Ponadto na liście będzie można zagłosować na lokalnych działaczy: Jana Raucha (4) z Wysokiej (członek partii Nowa Lewica), Elżbietę Mastek (6) z Andrychowa (członek partii Nowa Lewica) i Martę Głuc (14) z Wadowic (bezpartyjna).

Prawo i Sprawiedliwość

Pierwszą trójkę listy Prawa i Sprawiedliwości tworzą: Rafał Bochenek (1) ze Strumian (członek PiS-u), Mariusz Krystian (2) z Ryczowa (należy do partii PiS) i Iwona Gibas z Brzeszczy (bezpartyjna). Ponadto na liście zobaczymy: Filipa Kaczyńskiego (5) z Wadowic (członek partii PiS) i Marka Polaka (6) z Andrychowa (członek partii PiS).

Bezpartyjni samorządowcy

Z listy Komitetu Wyborczego Bezpartyjnych Samorządowców w pierwszej trójce znaleźli się: Agata Wiśniowska (1) z Oświęcimia, Zbigniew Małecki (2) z Andrychowa oraz Andrea Božičević-Stępień (3) z Oświęcimia. Na pozostałych pozycjach listy nie znaleźli się lokalni działacze.

Fot. gł.: Mateusz Łysik, Głos24Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje

Rozrywka