wtorek, 22 sierpnia 2023 06:44

Upały utrudniają malowanie oznakowań w mieście

Autor Mirosław Haładyj
Upały utrudniają malowanie oznakowań w mieście

Wysokie temperatury, które towarzyszą w okresie wakacyjnym mieszkańcom Krakowa, wpływają na realizację niektórych prac drogowych, szczególnie na malowanie oznakowania poziomego.

W mieście trwają prace związane z odnową oznakowania poziomego. Aby wszystkie jego elementy były trwałe oraz miały odpowiednie właściwości użytkowe i techniczne, w tym odblaskowość, muszą zostać wykonane przy określonych warunkach atmosferycznych.

Temperatura powietrza nie powinna przekraczać 25°C, a nawierzchnia musi być sucha. Letnie, wysokie temperatury sprawiają, że oznakowanie poziome malowane jest zwykle nocami. W całym mieście do odnowy jest w bieżącym roku ponad 120 tys. m² oznakowania poziomego.

Wyższe ryzyko kolizji i wypadków

Upały w sezonie wakacyjnym przyczyniają się też do wielu niebezpiecznych sytuacji na drogach. Z badań przeprowadzonych przez Państwowy Instytut Badawczy wynika, że przy temperaturze 27°C kierowcy popełniają o 50 proc. więcej błędów, a czas reakcji jest o 22 proc. dłuższy w porównaniu do osób prowadzących pojazdy w temperaturze 21°C. Wysokie temperatury mogą wprowadzać organizm w stan tzw. stresu termicznego, który objawia się niebezpiecznymi dla kierowcy efektami, w tym m.in.: zmęczeniem, spowolnieniem reakcji, osłabieniem mechanizmów autokontroli, agresją. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby w czasie upałów pić dużo wody, unikać prowadzenia pojazdów w godzinach 12.00–14.00, a gdy nie jest to możliwe – robić częste przerwy w trakcie jazdy.

Inf.: UMK
Foto: Zarząd Dróg Miasta Krakowa

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka