środa, 6 listopada 2019 15:59

Urszula Nowogórska złożyła mandat. Dlaczego?

Autor Marzena Gitler
Urszula Nowogórska złożyła mandat. Dlaczego?

Na ostatniej sesji sejmiku małopolskiego dokonano zmian związanych z wyborami parlamentarnymi i przejściem sześciu radnych do Sejmu.

Za wspólną pracę podziękowali na sesji samorządowcy, którzy w ostatnich wyborach parlamentarnych zdobyli mandaty poselskie i złożyli mandaty radnego sejmiku. Są to Anna Pieczarka (PiS, w sejmiku od 2018, członek zarządu), która podczas ostatniej sesji otrzymała też odznakę MKiDN „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Stanisław Bukowiec (PiS, w sejmiku zasiadał tylko rok), Filip Kaczyński (PiS, w sejmiku od 2015 roku), Rafał Bochenek (PiS, w sejmiku zasiadał od roku i pełnił funkcję przewodniczącego) oraz pochodząca z Limanowej Urszula Nowogórska (PSL), która mandat w sejmiku sprawowała w latach 2006-2010 i 2014 – 2019). Limanowianka 24 października w Warszawie rąk Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej po raz pierwszy w życiu odebrała zaświadczenie o wyborze na posła.

Miejsca nowych parlamentarzystów zajęły osoby z kolejną największą liczbą głosów na listach w wyborach samorządowych: marszałek województwa Witold Kozłowski, Mirosław Dróżdż, Danuta Kawa, Piotr Dziurdzia, Anna Mikosz oraz Stanisław Pasoń z Moszczenicy Niżnej (pow. nowosądecki), który objął mandat po Urszuli Nowogórskiej. Nowi radni na początku obrad złożyli ślubowania.

Po odejściu do Sejmu Rafała Bochenka nowym przewodniczącym sejmiku województwa małopolskiego został, zgłoszony przez klub PiS, profesor Jan Tadeusz Duda. Był jedynym kandydatem. Skład zarządu uzupełnił związany z Brzeskiem Edward Czesak, który nie zasiada w sejmiku.

Kandydaturę Jan Dudy poparło 25 radnych, 1 radny był przeciw, a 10 radnych wstrzymało się od głosu. Taki sam był wynik głosowania nad nowym członkiem zarządu, którym został Edward Czesak.

Jan Tadeusz Duda mieszka w Krakowie. Jest profesorem nauk technicznych i wykładowcą na Akademii Górniczo-Hutniczej. W Sejmiku Województwa Małopolskiego zasiada od 2014 roku, pracuje w komisjach: Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, komisji ds. Innowacji i Nowoczesnych Technologii, komisji Budżetu, Mienia i Finansów oraz komisji Polityki Prorodzinnej i Społecznej. Jest ojcem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Edward Stanisław Czesak mieszka w Brzesku. Z wykształcenia jest inżynierem mechanikiem. W latach 1998–2002 pełnił funkcję przewodniczącego rady miasta i gminy Brzesko. Ma również bogate doświadczenie w pracy parlamentarnej, był posłem V, VI i VII kadencji. W latach 2015-2019 sprawował funkcję posła do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji.

Przypominamy, że w sejmiku małopolskim okręg nr 6 reprezentują ponadto: Piotr Lachowicz (PO.KO) oraz Jadwiga Wójtowicz, Marta Mordarska, marszałek Witold Kozłowski (który objął mandat po Patryku Wichrze) - wszyscy z Sądecczyzny i jedyny reprezentant Limanowszczyzny – Grzegorz Biedroń z Limanowej (czterej ostatni z PiS).

W Sejmie okręg nr 14 oprócz Urszuli Nowogórskiej (która w powiecie limanowski zdobyła 5228 głosów) i Patryka Wichra reprezentować będą: Barbara Bartuś (Gorlice), Jan Wiesław Duda (Nowy Sącz) Andrzej Gut-Mostowy (Zakopane), Arkadiusz Mularczyk (nowosądeczanin w powiecie limanowskim zdobył najwięcej – 11 577 głosów), Anna Paluch (Nowy Targ), Edward Siarka (Rabka-Zdrój) i Wiesław Janczyk, który wprawdzie urodził się na Sądecczyźnie ale mieszka w Męcinie (w powiecie limanowskim zdobył 8252 głosy).

Senatorem w okręgu nr 36 (powiaty limanowski, nowotarski, tatrzański) został związany z Podhalem Jan Hamerski. W powiecie limanowskim zagłosowało na niego 43 126 osób.

Marzena Gitler, foto: Urszula Nowogórska, Wiesław Janczyk, UMWM

Limanowa - najnowsze informacje