piątek, 21 stycznia 2022 22:27

Uwaga! Oszuści mają nową metodę. Wykorzystują epidemię koronawirusa

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Uwaga! Oszuści mają nową metodę. Wykorzystują epidemię koronawirusa

Oszuści kolejny raz próbują wyłudzać pieniądze metodą „na wnuczka”. Tym razem wykorzystują legendę „na koronawirusa”. Dzwonią głównie do starszych osób, podając się za członka rodziny, który zachorował na Covid-19 i jest w bardzo złym stanie. Po chwili do rozmowy wkracza rzekomy lekarz, który potwierdza tę sytuację, wskazując na pilną potrzebę wdrożenia terapii ratującej życie.

Nowa metoda polega na przekazaniu informacji o konieczności poniesienia sporych nakładów finansowych w związku z zakażeniem koronawirusem. Oszuści próbują wyłudzić pieniądze, żerując na dobrym sercu rozmówcy i jego strachu o życie swoich najbliższych. Chcąc wymusić szybką reakcję, wywierają słowną presję na starszych osobach. By osiągnąć swój cel potrafią płakać do słuchawki lub krzyczeć na rozmówcę, który nie chce przekazać im pieniędzy.

– Pamiętajmy, że żaden pacjent chory na Covid-19 nie musi płacić za swoje leczenie. Zarówno pobyt w szpitalu, jak i podawane leki są darmowe. Jeśli dzwoni do nas osoba, która próbuje wmówić nam, iż musimy zapłacić za leczenie najbliższych, powinniśmy jak najszybciej przerwać połączenie i zadzwonić pod numer 112, by poinformować o próbie oszustwa policję

– pouczają policjanci.

Policja przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które mogą uchronić przed oszustami.

1. Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
2. Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj tym, którzy telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
3. Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
4. Wszelkie telefoniczne prośby grożą utratą pieniędzy.
5. Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom policję (nr 112)!

Inf.: małopolska policja

Polska

Polska - najnowsze informacje