czwartek, 2 grudnia 2021 09:36

W Tatrach niektóre szlaki już zamknięte. Ale nie z powodu opadów śniegu

Autor Edyta Sowa
W Tatrach niektóre szlaki już zamknięte. Ale nie z powodu opadów śniegu

Od wczoraj zamknięto niektóre szlaki w Tatrach. Trzeba się będzie pogodzić z tym, że tymi ścieżkami nie pochodzimy aż do maja. Ale nie z powodu zagrożenia lawinowego, jak sądzą niektórzy.

Jednym z zamkniętych szlaków jest bardzo popularny niebieski  szlak nad Morskie Oko z Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Świstówkę Roztocką.

– Apelujemy, żeby tamtędy nie chodzić. Szlak jest zamknięty do 15 maja ze względów przyrodniczych, nie ze względów bezpieczeństwa. Nie argumentujcie więc, że poszliście tamtędy, bo nie było dużo śniegu – przypominają przewodnicy TPN. Od końca marca do połowy maja mamy tam tokowiska cietrzewi, w rejonie tego szlaku są dwie gawry niedźwiedzi. Przychodzą tam też rysie, żeby polować na kozice. Więc przestrzegajcie tego zakazu, żebyśmy się nie musieli ganiać – apeluje TPN.

To nie jedyny szlak, który ze względów przyrodniczych jest zamykany w okresie od 1 grudnia do 15 maja. Dla dla ruchu turystycznego zamknięto wczoraj także następujące odcinki szlaków:

  • Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz
  • Dolina Tomanowa – od skrętu przy Kamienistym Żlebie – Chuda Przełączka
#tatryodręki (1.12.2021)

O powodach corocznego zimowego zamknięcia szlaku z Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Świstówkę do Morskiego Oka opowie leśniczy Grzegorz Bryniarski. Przypominamy, że ze względów przyrodniczych w okresie od 1 grudnia do 15 maja zamknięte są dla ruchu turystycznego także następujące odcinki szlaków: ▪️Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz ▪️Dolina Tomanowa – od skrętu przy Kamienistym Żlebie – Chuda Przełączka

Opublikowany przez Tatrzański Park Narodowy Środa, 1 grudnia 2021

fot: Kamera  TOPR

Podhale

Podhale - najnowsze informacje