środa, 29 maja 2024 12:23

W Tarnowie od wakacji ruszy akcja Animal Patrol. Celem pomoc potrzebującym zwierzętom

Autor Patryk Trzaska
W Tarnowie od wakacji ruszy akcja Animal Patrol. Celem pomoc potrzebującym zwierzętom

W Tarnowie od wakacji ruszy akcja Animal Patrol, której celem jest udzielanie pomocy bezdomnym i rannym zwierzętom. Inicjatywa, będąca efektem współpracy lokalnych władz i Straży Miejskiej, ma na celu zorganizowanie przeszkolonych patroli miejskich wyposażonych w odpowiedni sprzęt do interwencji.

Tarnów dołącza do grona miast, takich jak Wrocław, Toruń, Gdańsk i Nowy Sącz, które już wcześniej uruchomiły podobne inicjatywy. Pomysł na Animal Patrol w Tarnowie zainicjował prezydent miasta, Jakub Kwaśny, który dostrzegł potrzebę zorganizowanej pomocy dla zwierząt w mieście.

Do tej pory tarnowscy strażnicy miejscy angażowali się w pomoc zwierzętom na miarę swoich możliwości, często we współpracy z lokalnym azylem. Nowa akcja ma formalnie usprawnić te działania, dzięki specjalistycznemu sprzętowi i dedykowanemu radiowozowi.

Komendant Straży Miejskiej, Krzysztof Tomasik, podkreśla, że obecnie analizowane są kwestie formalno-prawne i techniczne, a ich akceptacja pozwoli na głosowanie nad wprowadzeniem Animal Patrol na jednej z najbliższych sesji Rady Miejskiej. – Niedługo będziemy to mogli zrobić oficjalnie, dodatkowo ze specjalistycznym sprzętem i przystosowanym do tego radiowozem – podkreśla.

Cel Akcji

Akcja Animal Patrol ma szeroki zakres. Jej głównym celem jest pomoc bezdomnym i rannym zwierzętom, w tym wspieranie azylu w łapaniu i transportowaniu psów oraz kotów. Po przeszkoleniu, strażnicy będą mogli również pomagać mieszkańcom w usuwaniu dzikich zwierząt z prywatnych posesji, jak również w interwencjach dotyczących potrąconych zwierząt na ulicach.

Aby Animal Patrol mógł działać efektywnie, radiowozy straży miejskiej zostaną wyposażone w specjalistyczny sprzęt. W skład nowego wyposażenia wejdą: chwytak na psy i koty, sieć na małe i średnie zwierzęta, klatka, rękawice ochronne, żywołapak oraz transporter dla psów i kotów. Dodatkowo, wszystkie radiowozy Straży Miejskiej będą oznakowane informacjami o nowej akcji, aby zwiększyć świadomość mieszkańców.

Foto: UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka