poniedziałek, 27 września 2021 09:12

Wadowice: To tu powstanie pierwsze takie centrum w Małopolsce! Ściągnie tłumy?

Autor Mirosław Haładyj
Wadowice: To tu powstanie pierwsze takie centrum w Małopolsce! Ściągnie tłumy?

Na liście 32 miast z całej Polski, w których powstaną otwarte Mini Centra Nauki Kopernik, znalazły się Wadowice i Brzesko.

Mini Centrum Nauki Kopernik zostanie utworzone w dawnym budynku dworca kolejowego. Przejęty przez gminę Wadowice od PKP budynek jest już w remoncie.

– Przyznany grant w postaci interaktywnej ekspozycji i materiałów do naukowych doświadczeń trafi do Wadowic w ramach pilotażowego projektu Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, w skrócie SOWA. Przedsięwzięcie jest realizowane przez Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwo Nauki i Edukacji

– powiedział Piotr Wyrobiec, dyrektor Wadowickiego Centrum Kultury i dodał:

– Wadowickie Centrum Kultury będzie brało udział w programach realizowanych przez Centrum Kopernik, takich jak Klub Młodego Odkrywcy czy program edukacji kosmicznej realizowany wspólnie z Europejską Agencją Kosmiczną. Szacunkowy koszt przekazanych eksponatów i materiałów wystawowych to prawie 1 milion złotych

Gmina na remont budynku dworca przeznaczyła ok. 9,7 milionów złotych (ponad połowa środków pochodziła z dotacji unijnej pozyskanej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego).

Powierzchnia użytkowa budynku wynosi niemal 1500 metrów kwadratowych, więc zakres prac jest gigantyczny, a cel ambitny, ponieważ zabytek ma zachować oryginalny, galicyjski charakter.

Otwarcie obiektu przewiduje się na 2023 r.

Czytaj także:

Brzesko pierwsze w Polsce! Mieszkańcy zyskają nawet 100% zwrotu za poniesione inwestycje
Wiadomości Brzesko: 21 września burmistrz Brzeska Tomasz Latocha zawarł w Warszawie umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie realizacji programu STOP SMOG.

Inf.: Gazeta Krakowska

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje