środa, 20 kwietnia 2022 07:47

Wakacje w Dalmacji północnej czy południowej?

Autor Artykuł sponsorowany
Wakacje w Dalmacji północnej czy południowej?

Wakacje to okres, w którym większość z nas planuje swoje niezapomniane wyjazdy. Nie da się ukryć, że zwykle jest to moment, w którym doświadczamy wielu sprzecznych uczuć i dylematów, które z tym planowaniem właśnie są związane. Każdy z nas bowiem chce się zabawić i poczuć wolność, której tak nam brakowało podczas całego roku.

Wobec tego z niecierpliwością odliczamy dni i często także i godziny do momentu, w którym zamkniemy za sobą drzwi do pracy lub na uczelnie i będziemy mogli cieszyć się tym wolnym i swobodnym czasem. Niemniej jednak każdy z nas staje przed niezwykle trudnym wyborem, odnośnie tego, gdzie zaplanować swój wyjazd wakacyjny.

Okazuje się, że jednym z ulubionych kierunków większości Polaków jest malownicza Chorwacja. Ten kraj od zawsze uważany był za prawdziwą turystyczną mekkę i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie coś się zmieniło. Jednak wyjazd do Chorwacji wcale nie jest taki oczywisty. Zatem czy wakacje w Chorwacji wybrać w Dalmacji północnej czy może Dalmacji południowej?

Wakacje w Dalmacji- północne regiony Chorwacji

Wakacje w Dalmacji północnej mogą należeć bez wątpienia do jednych z najbardziej udanych. Niemniej jednak to od turystów zależy, czy rzeczywiście zdecydują się tam udać. To co z pewnością warto wiedzieć przed podróżą to fakt, że największym miastem Dalmacji północnej jest oczywiście Zadar. To miasto o niezwykle wielkim znaczeniu historycznym. Turyści mogą znaleźć tam wiele zabytków oraz muzeów, które z pewnością wzbudzą ich zainteresowanie.

Z drugiej zaś strony wakacje w Dalmacji północnej dają nam również możliwość wypoczynku w znacznie mniejszych miasteczkach jak chociażby Rogoznica czy Primosten, które są jednymi z najważniejszych kurortów turystycznych w całej Dalmacji północnej. Warto również podkreślić, że to właśnie wakacje w Dalmacji północnej zaoferują nam możliwość zwiedzenia Sibernika, miasta, którego historyczna starówka została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Bez wątpienia więc wakacje w Dalmacji północnej będą obfitowały w wiele wrażeń i wiele doświadczeń związanych z przepiękną, historyczną architekturą.

Wakacje w Dalmacji na południu Chorwacji

Po przeciwnej stronie Dalmacji północnej możemy odnaleźć również Dalmację południową i również zdecydować, że to właśnie tam spędzimy wakacje. Jednak co ma nam do zaoferowania Dalmacja południowa? Przede wszystkim niesamowite i nigdy nie zasypiające miasto Dubrovnik. Z pewnością słyszał o nim już dosłownie każdy turysta. Miasto to jest nie tyko centrum kulturowo-turystycznym, ale jednocześnie jednym z największych centrów rozrywkowych w całej Chorwacji. Oprócz tego na wczasy w Dalmacji południowej zapraszają również na wylegiwanie się na malowniczych plażach w Makarskiej lub zwiedzania historycznej architektury w Omis. Wczasy w Dalmacji południowej dają możliwość odwiedzenia dwóch malowniczych wysp oraz wybrania się w rejs statkiem, co umożliwi nam spojrzenie na wybrzeże Chorwacji z nieco innej perspektywy. Bez wątpienia to właśnie Dalmacja południowa słynie ze swoich magicznych plaż i wyjątkowej linii brzegowej.

Loty do Dalmacji północnej i południowej- wakacje w Dalmacji

Kolejną kwestią, która jest niezwykle ważna podczas planowania wakacji, to kwestia związana z przelotami. Nie da się bowiem ukryć, że o wiele popularniejszym kierunkiem turystycznym są wczasy w Dalmacji południowej. Turyści w związku z tym mogą skorzystać ze stałych połączeń lotniczych, a co za tym idzie bilety zwykle na tej trasie będą o wiele tańsze. Do Dubrovnika nie zależnie od sezonu latają tani przewoźnicy jak chociażby Ryanair czy WizzAir.

Z kolei do Zadaru nie ma jeszcze oferowanych stałych połączeń, niemniej jednak nie oznacza to, że przeloty są niezwykle trudne do znalezienia. Zwykle są one również w dość przystępnej cenie, choć nie zawsze możemy znaleźć je w terminie, który najbardziej nam odpowiada. Warto także wiedzieć, że loty do Dalmacji południowej zwykle są nieco dłuższe niż w przypadku Dalmacji północnej.

Noclegi w Dalmacji północnej i południowej

Nie da się ukryć, że turystów z pewnością najbardziej interesuje kwestia, związana z noclegami. Większość z nas chce sobie zagwarantować mimo wszystko luksusowy wypoczynek i mieć możliwość zrelaksowania się w jednym, z najlepszych obiektów noclegowych. Wobec tego jak przedstawiają się noclegi w Dalmacji?

Otóż warto zacząć od szybkiego porównania cen. Dalmacja południowa jest bez wątpienia najbardziej popularnym kierunkiem turystycznym. Zwykle więc noclegi w Dalmacji południowej będą trzymały swoje ceny na dość wysokim poziomie. W Zadarze i innych miastach Dalmacji północnej z kolei, ceny będą tańsze, jednak nie można liczyć na spektakularną obniżkę. Bez względu na to, co zostanie wybrane przez turystów, muszą oni pamiętać, że znacznie zwiększą oni szanse na znalezienie noclegu w przystępnej cenie, jeśli zdecydują się odpowiednio wcześnie zarezerwować pokój w hotelu.

Zwykle przed samym sezonem turystycznym, noclegowe oferty las minute znacznie podnoszą swoje ceny i mogą stanowić poważne nadwerężenie turystycznego budżetu. Im wcześniej uda się nam zarezerwować nocleg, tym lepiej będzie dla nas samych. Warto więc mieć to na uwadze. Hotele w Dalmacji, bez względu na to, czy w północnej czy południowej, zwykle dają turystom ogromne możliwości wyboru odpowiedniego miejsca noclegowego. Każdy więc bez problemu znajdzie coś dla siebie.

Wakacje w Dalmacji- jakich atrakcji można się spodziewać na północy i południu?

Mówiąc o atrakcjach w Dalmacji i rozróżniając ten region na północny i południowy, bez problemu można dostrzec główną różnicę. Otóż północne regiony Chorwacji to przede wszystkim ogromny kawał historii i zabytków. Miasta takie jak Sibernik czy Zadar zaoferują wam niesamowite doznania architektoniczne. Można tam bowiem podziwiać różnorodne style zabytków, a także zwiedzać muzea, które z pewnością pozwolą wam o wiele lepiej Chorwację zrozumieć.

W przypadku wczasów w Dalmacji południowej, warto nastawić się przede wszystkim na plażowanie. Piękne plaże i niesamowita linia brzegowa to znak rozpoznawczy zarówno Dubrovnika jak i Makarskiej. Oczywiście w Dalmacji północnej również odnajdziemy plaże i kurorty turystyczne jak chociażby w Primosten, a w Dalmacji południowej odnajdziemy miejsca o niezwykłych walorach historycznych jak chociażby Omis. Niemniej jednak w tym wypadku wybór zależy już tylko i wyłącznie od turystów. Jeśli zależy im na zwiedzaniu, to z pewnością o wiele lepiej odnajdą się oni w Dalmacji południowej, z kolei jeśli najważniejszym aspektem jest zwiedzanie i poznawanie historii regionu, to o wiele lepszym rozwiązaniem okaże się Dalmacja północna.

Wakacje w Dalmacji na północny i południu- co wybrać?

Nie da się ukryć, że cała, malownicza Chorwacja może być idealnym miejscem na wakacje. Bardzo ciężko dokonać ostatecznego wyboru pomiędzy Dalmacją północną i południową. Oba regiony mają swój wyjątkowy mikroklimat i kulturę, która na swój sposób zachwyca i zachęca do poznania. Wszystko więc jest uzależnione od potrzeb i preferencji turystów. W tym wypadku warto jeszcze wskazać na to, że wiele zależy od dostępności i cen biletów- pamiętajmy bowiem, że do Dalmacji północnej nie ma jeszcze stałych lotów. Niemniej jednak oba regiony Chorwacji mają do zaoferowania zarówno piękne plaże, piękną przyrodę, a także całą masę ciekawych miejsc i zabytków do odwiedzenia.

Nie da się więc ukryć, że takie wczasy w Dalmacji mogą być niezwykle owocne w nowe przygody i nowe doświadczenia. Turyści powinni więc dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i sprawdzić, czy to właśnie historyczna i zabytkowa Dalmacja północna, czy być można rozrywkowa Dalmacja południowa lepiej będą ich wymagania realizować.

Bez względu na wszystko, trzeba pamiętać o odpowiednio wczesnym zarezerwowaniu miejsca noclegowego. Wówczas każdy z podróżnych będzie mógł cieszyć się wakacjami w Dalmacji i korzystać zarówno z pięknej pogody jak i uroków miejsc, które w dalszym ciągu mają wiele do zaoferowania i wiele tajemnic do odkrycia.

Turystyka

Turystyka - najnowsze informacje