12 czerwca Myślenice będą obchodzić jubileusz 680-lecia lokacji. Z tej okazji na Rynku odbędzie się jubileuszowa gala połączona z widowiskiem i koncertem, która rozpocznie cykl wydarzeń poświęconych jubileuszowym obchodom.
- Rozpoczynamy oficjalnie wspólne świętowanie niezwykłego jubileuszu 680-lecia lokacji Królewskiego Miasta Myślenice. Blisko siedem wieków temu oficjalnie zaczęły się Myślenice, choć praktycznie, już wcześniej pierwsi osadnicy tworzyli wspólnotę na Stradomiu – pierwotnemu miejscu narodzin wszystkiego co Myślenickie - mówił burmistrz Jarosław Szlachetka, zapowiadając cykl wydarzeń, które w tym roku zostaną poświęcone jubileuszowym obchodom 680-lecia lokacji miasta. W konferencji prasowej poświęconej zapowiedzi jubileuszowych obchodów, która odbyła się 12 maja, wzięli udział o dyrektorzy Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Biblioteki Pedagogicznej, Muzeum Niepodległości w Myślenice oraz dyrektor Centrum Usług Społecznych i naczelnik Wydziału Promocji Współpracy Sportu i Kultury.
- Przez najbliższe sześć miesięcy od czerwca do grudnia proponujemy Państwu ponad 15 wydarzeń, których profil określamy, jako jubileuszowy. Główne obchody zaplanowaliśmy dokładnie za miesiąc - 12 czerwca, kiedy to najpierw zaprosimy na mszę świętą w Sanktuarium Matki Bożej Pani Myślenickiej, a następnie już na płycie Rynku odbędzie się część oficjalna, widowisko "Vivat Myślenice!" zwieńczone koncertem Mateusza Ziółko - mówił na konferencji burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka.
Mateusz Ziółko, który będzie gwiazdą jubileuszowych obchodów w Myślenicach w 2018 zwyciężył w dziesiątej edycji programu rozrywkowego Polsatu "Twoja twarz brzmi znajomo", a główną wygraną – czek o wartości 100 tys. zł – przekazał dla sądeckiego hospicjum. Jego występ w roli Zbigniewa Wodeckiego został obejrzany ponad 10 mln razy w serwisie YouTube.
Wielkie widowisko
Zanim jednak Mateusz Ziółko zaśpiewa na Rynku, uczestnicy obchodów zobaczą wielkie widowisko historyczne "Vivat Myślenice!". W widowisku stworzonym specjalnie na tę okazję udział weźmie blisko 150 wykonawców, artystów i amatorów związanych na co dzień z Gminą Myślenice. Na scenie wystąpią m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”, Szkoła Muzyczna I st. w Myślenicach, Reprezentacyjna Orkiestra Dęta, amatorskie grupy teatralne oraz zawodowi wokaliści, instrumentaliści i tancerze.
Widowisko na mieć charakter teatru ulicznego. Narracja widowiska prowadzić nas będzie od czasów średniowiecza, aż do współczesności pokazując przez najważniejsze wydarzenia lokalne i Polski i świata, a zakończy go taniec poloneza.
Po nim, w czasie części oficjalnej, uhonorowani zostaną zasłużeni dla miasta mieszkańców, a burmistrz Myślenic wygłosi okolicznościowe orędzie. Jak będzie wyglądało w rozmowie z Głosem 24 zdradza Andrzej Starowicz, pomysłodawca scenariusza i producent wydarzenia. – W moim zespole próby trwają dniami i nocami, po to, by zachwycić oko widza, aby miał widowisko multiwizualne. Oprócz tego, że będzie patrzył na scenę, to jego uwaga będzie zwrócona w pewnych momentach na okna magistratu, czy na okna starej kamienicy Obońskich, gdzie pojawi się jeszcze ówczesny kardynał Karol Wojtyła – zapowiada Starowicz.
Świętowanie przez cały rok
Obchodom jubileuszu lokacji Myślenic towarzyszyć będzie cykl wydarzeń przygotowanych przez miejskie jednostki. Będzie spektakl teatralny, wieczór poezji i szereg wystaw i konkurs literacki. Powstanie też okolicznościowy mural i rodzinna gra historyczna. Po wakacjach odbędzie się też Turniej Myślimira z udziałem ok. 100 rekonstruktorów. Również zbliżający się Dzień Dziecka w Myślenicach czy tradycyjne Wianki na Zarabiu będą nawiązywać do 680 rocznicy lokacji miasta.
fot. UMiG Myślenice