niedziela, 13 lutego 2022 01:22

Wieliczka. Będzie większe wsparcie na wymianę kopciuchów? Ruszyły konsultacje [WIDEO]

Autor Głos 24
Wieliczka. Będzie większe wsparcie na wymianę kopciuchów? Ruszyły konsultacje [WIDEO]

Burmistrz Wieliczki zaprasza do udziału w konsultacjach projektu nowej ustawy o dofinansowaniu na wymianę kopciuchów. - Chcemy o tym projekcie porozmawiać, przede wszystkim o treści, o dofinansowaniu, o kształcie prawnym, tak, aby jak najbardziej elastycznie pomóc mieszkańcom którzy chcą pozbyć się kopciuchów - mówi Artur Kozioł.

Wieliczka nie tylko sama troszczy się o jak najszybszą wymianę starych pieców na ekologiczne, ale jest inicjatorem nowatorskiego projektu regulacji, który pozwoli sięgnąć po dotację na wymianę kopciuchów nawet tym, których do taj pory nie było na to stać. To odpowiedź na zagrożenia dla programów poprawy jakości powietrza w Małopolsce jakimi są galopujące ceny prądu i gazu. Kogo będzie stać na wymianę pieca, a w konsekwencji opłacanie gigantycznych rachunków? - pada pytanie w filmie, który na ten temat przygotował samorząd. O rozwiązaniach mówi w nim burmistrz Wieliczki Artur Kozioł i jego najbliżsi współpracownicy.

CZYSTE POWIETRZE CZY SMOG

CZYSTE POWIETRZE CZY SMOG #Samorząd #Powietrze

Opublikowany przez Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka Czwartek, 10 lutego 2022

- Przez ostatnie lata dynamicznie walczymy o czyste powietrze. W różny sposób staramy się aby wymienić kopciuchy. Pojawiły się problemy, które wszyscy zauważyliśmy: wzrost cen gazu, energii - trudno tego nie zauważyć. Stąd nasz pomysł, abyśmy spróbowali wesprzeć tych wszystkich, którzy chcieliby poprawić swoje warunki życia i warunki życia swoich sąsiadów. Żeby nie zatrzymać tego procesu wymiany pieców przygotowaliśmy projekt ustawy. Przedstawiliśmy go w tym tygodniu różnym osobom, które pomogą nam w konsultacjach - mówi burmistrz Wieliczki.

Artur Kozioł zaprasza też do wzięcia udziału w konsultacjach projektu ustawy, która ma bardziej elastycznie kierować dofinansowanie do mieszkańców, którzy chcą i muszą wymienić stary piec. Zobowiązuje ich do tego wchodzące w życie od końca grudnia 2022 małopolska uchwała antysmogowa, która za używanie nieekologicznych pieców przewiduje kary.

- Przez najbliższe tygodnie chcemy o tym projekcie porozmawiać, przede wszystkim o treści, o dofinansowaniu, o kształcie prawnym, tak, aby jak najbardziej elastycznie pomóc mieszkańcom którzy chcą pozbyć się kopciuchów, aby mogli uzyskać dofinansowanie - mówi burmistrz Wieliczki. - Nasze rozmowy z tymi osobami pokazały, że nie wystarczy komuś dofinansować do samego gazu czy prądu, ale trzeba pomóc mu wymienić całą instalację.

Burmistrz zaprasza mieszkańców, samorządowców i parlamentarzystów do wzięcia udziału w konsultacji wielickiego pomysłu jak przyśpieszyć wymianę starych pieców w Małopolsce i jeszcze bardziej skutecznie wspomóc mieszkańców w pozbyciu się kopciuchów.

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje