sobota, 28 listopada 2020 08:27

Wieliczka zgasi światła. To protest przeciwko ustawie o PIT i CIT

Autor Marzena Gitler
Wieliczka zgasi światła. To protest przeciwko ustawie o PIT i CIT

1 grudnia w całej Polsce zgasną symbolicznie światła i latarnie w wybranych punktach kilkunastu miast i wsi. Do akcji dołączyła Wieliczka, która w ramach protestu zorganizowanego przez Samorządy dla Polski zgasi latarnie na Plantach Miejskich i Alei Solidarności.

Dlaczego samorządowcy protestują?

"Rząd znowu sięga do kieszeni mieszkańców wsi i miast! Nie chcemy być ostatnimi, którzy gaszą światło! - alarmują samorządowcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Samorządy dla Polski. - 28 października br., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił najbardziej antysamorządową ustawę w obecnej kadencji, kolejny raz pozbawiając mieszkańców pieniędzy na potrzeby ich lokalnych społeczności. Tym razem poprzez ograniczenie udziału we wpływach z PIT i CIT. Ustawa jest obecnie procedowana w Senacie i niebawem ponownie wróci do Sejmu.

Żądamy przerwania przez Parlament RP procesu legislacyjnego nad tą ustawą. Jednocześnie oczekujemy od Pana Premiera Mateusza Morawieckiego skierowania do Sejmu RP inicjatywy ustawodawczej złożonej przez Stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski”."

O oczekiwaniach samorządów pisaliśmy tu:

Miasta i gminy na skraju bankructwa? “Samorządy dla Polski” chcą zwiększenia udziału w PIT. Jest apel do Senatu
28 października, pomimo protestów środowisk samorządowych, Sejm uchwalił zmiany w ustawie o podatku CIT i niektórych innych ustawach. Potrzebie zmian w budżetach loklanych społeczności poświęcona była konferencja, w której wziął udział m.in. burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

"Obecnie na brak stabilności dochodów samorządów lokalnych, nakłada się zagrożenie pozbawienia mieszkańców środków budżetu Unii Europejskiej i Funduszu Odbudowy. W ciągu ostatnich dekad środki pomocowe z UE, były dla naszego kraju swego rodzaju kroplówką, która dawała życie a jednocześnie w spektakularny sposób zmieniła poziom i jakość tego życia.  W ostatnich dniach polski Rząd uprawia hazard negocjacyjny zapowiadając wetowanie budżetu i Funduszu Odbudowy UE. Wygląda to jak próba wyrwania sobie samemu tej kroplówki i wyrzucenie jej do kosza.  A to właśnie dostęp do wielkich środków finansowych na stałe zmienił polskie wsie i miasta, zapewniając środki na budowę dróg, kanalizacji, oczyszczalni, obiektów sportowych i szpitalnych, finansując programy dla seniorów, młodzieży i kultury oraz sportu. Uwzględniając stan naszego państwa i sytuację światową, tylko dalsza możliwość korzystania ze wspólnotowych środków finansowych UE w kolejnych latach, może zapewnić uruchamianie lokalnych, wciąż jeszcze nie dość wykorzystanych potencjałów.

Z całą mocą stwierdzamy, że społeczności samorządowe, bez dostępu do narzędzi finansowych, w tym środków z PIT i CIT oraz dostępu do środków unijnych, nie poradzą sobie same w warunkach niestabilnej polityki finansowej, szczególnie w sytuacji, kiedy trzeba będzie podjąć pracę nad odbudową potencjału społeczno-gospodarczego po kryzysie wywołanym pandemią Sars-Cov2.

Stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski” stanowczo protestuje i sprzeciwia się decyzjom polityków większości parlamentarnej, po raz kolejny pozbawiających samorządy środków finansowych. Chcemy wierzyć, że jest to wynik błędu, który można jeszcze naprawić, a nie przemyślana taktyka centralnych władz Polski. Mieszkańcy wsi i miast zostaną w wyniku takich działań ograbieni z pieniędzy na rozwój wspólnot samorządowych. Wspólnot, które są najbliżej mieszkańców i najlepiej znają ich bieżące potrzeby i bolączki."

Miasta i wsie w ciemności

Samorządowcy zapowiadają, że 1 grudnia 2020 r. zgasną symbolicznie światła i latarnie w wybranych punktach miast i wsi. "Jeśli jednak rządzący nie zrezygnują z planów wyłączania finansowej kroplówki samorządom na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb mieszkańców ich społeczności, ponura ciemność może stać się wymuszoną ekonomicznie rzeczywistością." Do akcji przyłącza się też Wieliczka, w której symblicznie zgasną latarnie na Plantach Miejskich ( w okolicy pomnika Adama Mickiewicza) i w Alei Solidarności.

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje