czwartek, 20 października 2022 09:21

Wieliczka. Niewybuch na działce. Konieczna była ewakuacja

Autor Marzena Gitler
Wieliczka. Niewybuch na działce. Konieczna była ewakuacja

Na niebezpieczne znalezisko natrafił wczoraj po południu na działce w gminie Wieliczka operator koparki. Mężczyzna, który wykonywał wykop zauważył metalowy przedmiot przypominający pocisk. Ponieważ nie był pewny co to jest, umieścił pocisk kilka metrów dalej na hałdzie kamieni.

O niebezpiecznym znalezisku został powiadomiony dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce, który skierował na miejsce patrol. Jak ustalono, ujawniony niewybuch to pocisk artyleryjski z czasów II Wojny Światowej, o średnicy ok. 20 cm i długości ok. 40 cm, skorodowany i oblepiony ziemią. Miejsce, gdzie znaleziono pocisk, do czasu przyjazdu patrolu saperskiego zostało zabezpieczone przez wielickich funkcjonariuszy, a mieszkańcy dwóch najbliższych domów zostali ewakuowani. Następnie saperzy zabrali pocisk do neutralizacji na poligon.

Policja apeluje o ostrożność i przypominają, że odnalezionych materiałów wybuchowych nie należy dotykać, przenosić, ani rozbrajać. Manipulowanie przy takich przedmiotach może zakończyć się tragedią. W przypadku znalezienia podejrzanego przedmiotu należy oznaczyć miejsce i wezwać Policję.

fot. Małopolska Policja

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje