czwartek, 3 marca 2022 11:48

Wieliczka. Pierwsi uchodźcy już w ośrodku w Grabiu

Autor Marzena Gitler
Wieliczka. Pierwsi uchodźcy już w ośrodku w Grabiu

Wczoraj w ośrodku w Grabiu wieliczanie powitali pierwszych ukraińskich uchodźców, którzy przyjechali tu z Rzeszowa. Docelowo w placówce jest miejsce dla 300 osób. Uchodźcy mieszkają też w Staniątkach i hotelu Kopalni Soli Wieliczka.

Grupa ukraińskich uchodźców wyjechała z Rzeszowa do Wieliczki 2 marca w samo południe. Poinformował o tym prezydent Rzeszowa Konrad Fiołek, który podziękował burmistrzowi Wieliczki Arturowi Koziołowi za szybki kontakt i współpracę. "Dzisiaj, w samo południe spod dworca kolejowego Rzeszów Główny, w ramach relokacji rządowej, wyjechały dwa autobusy, które zabrały oczekujących uchodźców z Ukrainy do Miasta i Gmina Wieliczka. Mieszkańcy Ukrainy będą pod opieką Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka. Panu burmistrzowi dziękuję za szybki kontakt i współpracę" - napisał prezydent Rzeszowa.

Dzisiaj, w samo południe spod dworca kolejowego Rzeszów Główny, w ramach relokacji rządowej, wyjechały dwa autobusy,...

Opublikowany przez Konrada Fijołka Prezydenta Rzeszowę Środa, 2 marca 2022

Konrad Fiołek i Arturowi Kozioł współpracują za sobą w ramach Ruchu Samorządowego TAK Dla Polski. Dzięki temu uchodźcy, którzy przybyli do Rzeszowa mogli szybko trafić do ośrodka przygotowanego dla nich w Grabiu.

Przypomnijmy, w ciągu zaledwie kilku dni mieszkańcy wspólnie z burmistrzem przygotowali dla ukraińskich rodzin blisko 300 miejsc w domu dla uchodźców w budynkach Zgromadzenia zakonnego Sióstr i Braci Samarytanek Płomienia Miłości Niepokalanego Serca Maryi w Grabiu. W kilku budynkach, które od dłuższego czasu nie były użytkowane, trzeba było najpierw przeprowadzić generalne sprzątanie, a potem wyposażyć je w łóżka, materace, lodówki, a nawet planuje się zorganizowanie tam kącika zbaw dla najmłodszych.

W placówce Wieliczka może przyjąć 150 osób na pobyt długoterminowy i 130 na pobyt rotacyjny. Gmina chce też przygotować 20 mieszkań dla 70 osób.

"Bardzo dziękuję wszystkim mieszkańcom naszego Miasta i Gminy.... za ogromną pracę. Witamy naszych gości z Ukrainy. Pozdrawiamy Rzeszów. Efekt współpracy członków Ruch Samorządowy Tak Dla Polski – Konrad Fijołek Prezydent Rzeszowa oraz Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka" - podsumował burmistrz Artur Kozioł.

"Szanowni Państwo, bardzo dziękujemy za wielką pomoc i wspólną pracę nad przygotowaniem lokum dla potrzebujących w miejscowości Grabie. Jednocześnie informujemy, że już dziś przybyli tam pierwsi goście, pojawiają się kolejni uchodźcy, którzy potrzebują w tym momencie przede wszystkim spokoju i odpoczynku po wielodniowej podróży z terenów objętych wojną. Informacje dotyczące kolejnych działań będą się na bieżąco pojawiać na profilu FB MGOPS Wieliczka" - poinformował włodarz Wieliczki.

🇺🇦 Szanowni Państwo, bardzo dziękujemy za wielką pomoc i wspólną pracę nad przygotowaniem lokum dla potrzebujących w...

Opublikowany przez Miasto i Gmina Wieliczka Środa, 2 marca 2022

Warto dodać, że mieszkańcy Wieliczki mogą też cały czas przynosić dary dla uchodźców do punktu, który uruchomili mieszkańcy w pawiloniku przy ul. Dembowskiego 2 A, który przyjmuje je codziennie od godz. 16 do 19. W tę akcję zaangażowana była ze swoimi "pomagaczami" Anna Kowalska, a obecnie prowadzi ją Małgorzata Tańcula, prezes stowarzyszenia "Solny Gwarek". "Od kilku dni prowadzimy zbiórkę darów dla uchodźców z Ukrainy. Punkt do którego możecie przenieść dary rzeczowe mieści się na ul Dembowskiego 2 A codziennie od 16 do 19. Na ten moment potrzebujemy: oliwkę dla dzieci, żywności, kubki plastikowe, łyżeczki plastikowe, sztućce, talerze, kubki, krzesła, żywność dla dzieci, kosze na śmieci, suszarki na pranie, ręczniki papierowe, papier toaletowy, leki przeciwbólowe, leki przeciwgorączkowe, opatrunki, syropy dla dzieci, sudokrem, leki antyseptyczne, kosmetyki dla dzieci, mydło, koce, śpiwory, pantofle, ciastka, batony, latarki, lornetki, woda, butelki dla dzieci, smoczki do butelek, smoczki gryzaczki, wiaderko + mop, termosy, latarki, lornetki, śpiwory, koce, żywność do szybkiego przygotowania, konserwy, ciastka, batony. Ogólnie brakuje wszystkiego..." - napisała.

Od kilku dni prowadzimy zbiórkę darów dla uchodźców z Ukrainy Punkt do którego możecie przenieść dary rzeczowe mieści...

Opublikowany przez Małgorzatę Tańculą Środa, 2 marca 2022

Dary trafiają bezpośrednio do potrzebujących lub do transportu na granicę z Ukrainą. Między innymi wspomagają grupę uchodźców, która znalazła schronienie w opactwie benedyktynek w Staniątkach. Dwie ukraińskie rodziny przebywają też w hotelu, udostępnionym przez Kopalnię Soli Wieliczka.

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka