piątek, 16 kwietnia 2021 06:56

W Małopolsce ruszy pilotażowy punkt szczepień masowych. Znamy jego lokalizację

Autor Aleksandra Tokarz
W Małopolsce ruszy pilotażowy punkt szczepień masowych. Znamy jego lokalizację

- Obecnie mamy w Małopolsce blisko 550 miejsc, w których prowadzone są szczepienia przeciw COVID-19. Niebawem liczba ta będzie znacząco większa. Producenci zapowiedzieli duże dostawy szczepionek do Polski. To właśnie dlatego realizacja Narodowego Programu Szczepień przyśpiesza. W każdym powiecie powstaną Punkty Szczepień Powszechnych. Nasza małopolska sieć Punktów Szczepień Powszechnych obejmie co najmniej 43 lokalizacje, a pilotaż ruszy 19 kwietnia w hali MOSiR w Olkuszu, której szacunkowy potencjał to 700 szczepień dziennie - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W związku z zapowiedziami większych dostaw szczepionek - podjęto kolejne kroki, aby jeszcze bardziej zwiększyć możliwości liczby wykonywanych szczepień. Na terenie całej Polski powstać mają Punkty Szczepień Powszechnych (PSP); taki status uzyskają także niektóre dotychczasowe punkty szczepień, które zwiększą swoją tygodniową wydajność. Poszerzona zostanie baza już istniejących ponad 6500 punktów szczepień w całej Polsce, a także w każdym powiecie lub mieście na prawach powiatu będą funkcjonować średnio dwa duże punkty szczepień.

Dotyczy to także naszego województwa. Punkty szczepień mają powstać jak najbliżej mieszkańców, aby każdy chętny obywatel mógł się zaszczepić. Nowe punkty będą tworzone m.in. w budynkach z dobrą lokalizacją oraz odpowiednią infrastrukturą (szkoły, domy kultury, hale sportowe itp.).

- Dzięki nowym rozwiązaniom będziemy mogli każdego dnia w Punktach Szczepień Powszechnych znajdujących się w powiatach wykonać znacznie więcej szczepień niż dotychczas. W PSP zlokalizowanych w miastach do 50 tys. mieszkańców każdego dnia wykonywanych będzie ok. 200 zastrzyków. Punkty w miastach pow. 50 tys. mieszkańców mają mieć wydajność na poziomie 500 dawek - tłumaczy wojewoda.

Mapa małopolskich Punktów Szczepień Powszechnych obejmuje obecnie 43 lokalizacje. Została one przygotowana przez Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w oparciu o wstępne propozycje wskazane przez samorządy.

Jak będą wyglądać szczepienia w punktach drive-thru?
W niektórych miastach w Polsce m.in. we Wrocławiu zostaną uruchomione punkty szczepień typu drive-thru.

Pierwszy Punkt Szczepień Powszechnych w Małopolsce

W pierwszej kolejności nowe rozwiązania będą wdrażane w regionach, które dziś borykają się z problemem braku szczepionek. W Małopolsce pierwszym Punktem Szczepień Powszechnych będzie hala sportowo-widowiskowa w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ul. Wiejskiej w Olkuszu. Ten PSP poprowadzi Nowy Szpital w Olkuszu. Punkt będzie działał pod patronatem Starostwa Powiatowego w Olkuszu, zaś - jak w przypadku wszystkich Punktów Szczepień Powszechnych - środki na jego funkcjonowanie zostaną przekazane z budżetu państwa, za pośrednictwem Wojewody Małopolskiego.

Wybór tej lokalizacji został podyktowany kilkoma czynnikami. Jednym z nich jest deklarowana szacunkowa dzienna liczba szczepień, które będą tam wykonywane. Hala MOSiR to obiekt o bardzo dużym potencjale, umożliwiającym zaszczepienie nawet 700 osób dziennie. Taka liczba odpowiada danym wskazywanym w odniesieniu do obiektów w Krakowie i Tarnowie. Również 700 szczepień dziennie zadeklarowano w hali sportowej Arena Jaskółka w Tarnowie czy w Garnizonowym Ośrodku Szkolenia Sportowego w Krakowie. Większe liczby dziennych szczepień dotyczą tylko Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera w Krakowie (750) i takich obiektów jak Tauron Arena Kraków czy Hala Sportowa WKS Wawel (po 1000).

- Właśnie taka była moja rekomendacja, aby Punktami Szczepień powszechnych stały się duże hale sportowe czy aule, a zatem obiekty, które zapewnia sprawność działania i bezpieczną obsługę osób. Hala MOSiR daje takie możliwości, a zarazem gwarantuje znaczący wzrost liczby wykonywanych szczepień. Co istotne, powiat olkuski zadeklarował gotowość do uruchomienia punktu już od 19 kwietnia - wskazuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Nie bez znaczenia jest to, że powiat olkuski sąsiaduje z województwem śląskim, które ciągle zmaga się ze szczególnie trudną sytuacją epidemiczną. Trzeba też zauważyć, że spora grupa mieszkańców powiatu olkuskiego pracuje w przemyśle – Hucie Katowice, koksowni „Przyjaźń” czy kopalniach, np. Tauron w Jaworznie.

Dlatego pilotażowy Punkt Szczepień Powszechnych na granicy Śląska i Małopolski będzie dawał najszersze korzyści - tym bardziej, jeśli zostanie wzięta pod uwagę deklarowana przepustowość Punktu oraz gotowość do jego uruchomienia już od początku przyszłego tygodnia.

W Małopolsce do tej pory wykonano 660 909 szczepień. Dzienna liczba szczepień to dziś prawie 20 tys.

koronawirus najnowsze informacje

fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Małopolska - najnowsze informacje