piątek, 28 października 2022 13:21

Woda w Krakowie skażona? Jest stanowisko wodociągów

Autor Patryk Trzaska
Woda w Krakowie skażona? Jest stanowisko wodociągów

Opinię publiczną zalała fala informacji o skażeniu słynącej z dobrej jakości wody w stolicy Małopolski. Do doniesień błyskawicznie odniosły się krakowskie wodociągi.

W ostatnich godzinach mieszkańcy Krakowa byli zasypywani informacjami o złym stanie wody w kranach. W sieci pojawiło się mnóstwo postów, apelujących, o nie spożywanie krakowskiej wody i szykanie alternatyw. Do sprawy szybko odniosły się wodociągi krakowskie:

"W odniesieniu do rozpowszechnianych fałszywych informacji dotyczących złej jakości wody, Wodociągi Miasta Krakowa SA oświadczają, że krakowski system zaopatrzenia w wodę jest w pełni bezpieczny.

Procesy technologiczne stosowane we wszystkich zakładach uzdatniania wody Wodociągów Miasta Krakowa SA – w szczególności wysokosprawne procesy dezynfekcji wody (promieniowanie UV i elektrolitycznie generowany podchloryn sodu w Zakładzie Uzdatniania Wody Raba oraz dwutlenek chloru w Zakładzie Uzdatniania Wody Rudawa i Dłubnia) zapewniają najwyższą jakość dostarczanej wody.

Dodatkową barierą jest utlenianie wstępne prowadzone jako – ozonowanie w ZUW Raba oraz oksydacja nadmanganianem sodu w ZUW Dłubnia i ZUW Rudawa. Również proces stosowany w Zakładzie Uzdatniania Wody Bielany składający się z filtracji powolnej i dezynfekcji elektrolitycznie generowanym podchlorynem sodu skutecznie eliminuje wszelkie zagrożenia.

Woda dostarczana mieszkańcom Krakowa spełnia wszystkie wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi oraz regulacje Dyrektywy Rady Unii Europejskiej dotyczącej jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi – jest w pełni bezpieczna dla zdrowia."
– poinformowała spółka.

Wodociągi wraz z władzami Miasta, apelują o weryfikowanie informacji i nie uleganie dezinformacji.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje