czwartek, 15 lipca 2021 11:26

Wojewoda apeluje do Małopolan. „Jeśli nie musimy wychodzić, zostańmy w domu”

Autor Aleksandra Tokarz
Wojewoda apeluje do Małopolan. „Jeśli nie musimy wychodzić, zostańmy w domu”

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita był gościem porannej rozmowy Radia Kraków. Jak przyznał w rozmowie ze stacją, od wczoraj w Małopolsce odnotowano ponad pół tysiąca zdarzeń, związanych z burzami. Bez prądu pozostaje 12 tysięcy odbiorców w Małopolsce.

Kolejny dzień z rzędu IMGW przestrzega przed burzami i ulewami. Zalany jest już Kraków, zniszczenia odnotowuje też powiat krakowski. Burze nad naszym województwem występują jednak nieprzerwanie od wczorajszego wieczora. Dzisiejszy dzień znów będzie niespokojny. Ostrzeżenie obowiązuje od dnia 15 lipca 2021 r., godz. 09:00 do dnia 15 lipca 2021 r., godz. 17:00. Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami grad.

Od wczoraj w Małopolsce odnotowano około 500 strażackich interwencji, związanych z gwałtownymi opadami deszczu. - Najwięcej w powiecie chrzanowskim i olkuskim. W powiecie chrzanowskim od uderzenia pioruna został częściowo uszkodzony budynek PSP, konkretnie łączność. Tam straż pożarna przywróciła w nocy łączność. W Chrzanowie na samochód spadło drzewo. Kierowca uwolnił się sam i wyszedł z pojazdu – przekazał w rozmowie z Radiem Kraków wojewoda Łukasz Kmita.

Jak dodał, wczoraj w Tenczynie w powiecie myślenickim prewencyjnie ewakuowano z obozu 18 dzieci i 3 opiekunów. Nie było jednak tak drastycznych sytuacji, jak te na Śląsku. Wojewoda przekazał jednak, iż wśród 300 dzieci, które w związku ze zniszczeniami obozowiska zostały ewakuowane w województwie śląskim, było około 50 dzieci z Małopolski. – Wszystkie dzieci spędziły spokojną noc w szkole. Organizator podejmie decyzję razem z rodzicami, czy obóz będzie kontynuowany. Na miejscu były zabezpieczone siły psychologów. Kilkoro dzieci zostało lekko rannych. To skręcenia kończyn. Obrażenia były lekkie. Naszym dzieciom nic nie jest. To pokazuje siłę żywiołu – mówił w rozmowie ze stacją.

Wojewoda był także pytany o sytuację na Sądecczyźnie. Jak przyznał, straty są ogromne, szczególnie w infrastrukturze. W gminie Łososina Dolna zniszczona jest część dróg. Mosty prowadzące do części wiosek i przysiółków zostały uszkodzone bądź zerwane. Istnieją problemy z komunikacją w gminie. Jak przekazał w rozmowie z Radiem Kraków wojewoda, pomoc gminie zostanie udzielona.

inf. Radio Kraków, fot. ilustracyjne

Małopolska - najnowsze informacje