środa, 17 marca 2021 10:15

"Wszyscy oddychamy tym samym powietrzem". Apel o walkę ze smogiem trafił do podkrakowskich gmin

Autor Marzena Gitler
"Wszyscy oddychamy tym samym powietrzem". Apel o walkę ze smogiem trafił do podkrakowskich gmin

"Nieważne, kto ma jakie poglądy polityczne, wszyscy oddychamy tym samym powietrzem. To nasza wspólna sprawa". Maciej Pikor i Rafał Komarewicz, liderzy Polski 2050 w Małopolsce apelują do podkrakowskich gmin o podjęcie rezolucji o zakazie palenia węglem i drewnem od 2029 roku.

W przesłanym apelu przypomniano, że z powodu smogu umiera rocznie około 49 tysięcy Polaków. Dla porównania na COVID-19 zmarło w zeszłym roku 38 tysięcy Polaków. "W Polsce niestety tę walkę ze smogiem przegrywamy" - piszą liderzy Polska 2050 w Małopolsce.

"PiS w ciągu pierwszych trzech lat od przejęcia władzy w Polsce ze smogiem tak w zasadzie nie zrobił nic. Obecne działania też są, jak wskazują dane, dość niemrawe. Według raportu NIK z 2019 r., który ocenia stopień poprawy jakości powietrza, przy tym tempie sytuacja np. w Łodzi poprawi się za 99 lat, a w niektórych miejscowościach za 30. Te działania idą po prostu zbyt wolno" - uważają działacze.

- Wczoraj razem z Rafałem Komarewiczem w imieniu Polska 2050 Małopolskie podpisaliśmy 12 listów - apeli do podkrakowskich gmin. Apelujemy w nich o to, by włodarze i radni tych gmin wystosowali rezolucje skierowanie do zarządu i sejmiku województwa małopolskiego, by zakazać palenia węglem, bo tylko te organy mają moc sprawczą takiego palenia zakazać - informuje Maciej Pikor. - Apelujemy, by włodarze gmin pod Krakowem, ale i całej Małopolski i Polski, a także nasz rząd, zjednoczyli się z nami w walce o to, co również jest troską o życie. Każde - podkreśla.

Poparcie dla akcji i przyjęcie rezolucji zapowiedziała już gmina Zabierzów. 14 marca w Krakowie o akcji skierowanej do samorządów podkrakowskich gmin poinformowali Rafał Komarewicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa i wójt Zabierzowa Elżbieta Burtan. Pisaliśmy o tym tu:

Będzie zakaz palenia węglem i drewnem w gminach wokół Krakowa? Jest projekt rezolucji
Kraków wiadomości powiat krakowski. Gospodarze 12 podkrakowskich gmin otrzymają apel oraz gotowy projekt rezolucji skierowany do władz województwa w sprawie całkowitego zakazu palenia węglem. Celem jakość powietrza

Ekologia - najnowsze informacje