niedziela, 9 kwietnia 2023 07:46

Wybiorą najpiękniejsze drzewko emausowe. To krakowska tradycja

Autor Marzena Gitler
Wybiorą najpiękniejsze drzewko emausowe. To krakowska tradycja

Muzeum Krakowa od kilku lat zachęca wszystkich do własnoręcznego wykonywania tej specyficznej ozdoby wielkanocnej i uczestniczenia w dorocznym Konkursie na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe, przygotowanym przez Dom Zwierzyniecki.

Na straganach dorocz­nego kiermaszu odpustowego zwanego Emausem, odbywającego się nieopo­dal klasztoru Norbertanek na Zwierzyńcu w drugi dzień Świąt Wielkanocnych można było nabyć przeróżne drobiazgi. Niegdyś wierzono, że niektóre emausowe pamiątki odpędzają złe duchy i przynoszą szczęście. Dźwięk glinianych dzwonków zwiastował wesele i szczęście. Miał on także odpędzać zło. W czasach pogańskich szczególnym kultem darzone były również drzewa. Wiosną, kiedy dzisiaj obchodzimy Wielkanoc, dawniej odbywały się zaduszki. Wierzono, że w tym dniu dusze zmarłych pod postacią ptaków przesiadują w koronach drzew. Przez wiele lat na Emausie można było więc kupić drzewko życia jako pamiątkę z odpustu. Dziś taki symbol odradzającego się życia, nadziei i radości jest nam szczególnie potrzebny. A ponieważ rzadko spotyka się go na naszych emausowych kramach, Muzeum Krakowa od kilku lat zachęca wszystkich do własnoręcznego wykonywania tej specyficznej ozdoby wielkanocnej i uczestniczenia w dorocznym Konkursie na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe, przygotowanym przez Dom Zwierzyniecki.

Drzewko emausowe nawiązuje do tradycyjnych drzewek życia, które można było znaleźć na straganach. Składało się ono z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na ozdobionym listkami kiju i zwykle wykonane było z drewna. Zabawka ta posiadała bogatą symbolikę związaną z dawnymi obrzędami i zwyczajami mieszkańców podkrakowskich wsi, a tradycja wykonywania tej ozdoby sięga swymi korzeniami czasów przedchrześcijańskich, kiedy to wierzono, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Drzewko oznaczało również budzenie się przyrody do życia. Do tej symboliki powinno nawiązywać zgłaszane na konkurs drzewko, wykonane w dowolnej formie przestrzennej, dowolnej wielkości, za pomocą dowolnej techniki oraz materiałów. Jury oceniać będzie zgodność z symboliką drzewka życia, ogólne wrażenie estetyczne, oryginalne ujęcie tematu, pomysłowość, jakość wykonania oraz kompozycję.

Zgłoszone do konkursu drzewka będzie można zobaczyć na wystawie w Pałacu Krzysztofory od 10 kwietnia do 14 maja 2023 roku. Natomiast ogłoszenie wyników nastąpi w tym samym miejscu w Lany Poniedziałek,o godz. 12.00 w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory. Tego dnia w godzinach od 10.00 do 17.00 będzie można również tradycyjnie głosować na wybrane drzewko w plebiscycie publiczności.

fot. Muzeum Krakowa / krakow.pl

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka