środa, 4 września 2019 10:44

Wybory na Limanowszczyźnie. Poznaj kandydatów

Autor Marzena Gitler
Wybory na Limanowszczyźnie. Poznaj kandydatów

Na Limanowszczyźnie daje znać o sobie przedwyborcza gorączka. Dziękowanie rolnikom za ich trud na dożynkach, przecinanie wstęg i zapowiedzi od lat wyczekiwanych inwestycji, pikniki rodzinne – tak już od początku wakacji wygląda kalendarz parlamentarzystów ubiegających się o reelekcję i ich kontrkandydatów.

Mieszkańcy Limanowej i powiat limanowskiego oraz Nowego Sącza i powiatów: nowosądeckiego, gorlickiego, nowotarskiego i tatrzańskiego wybiorą posłów spośród kandydatów w okręg nr 14. Do podziału będzie 10 mandatów, z których większość najprawdopodobniej zgarnie PiS.

Do Senatu natomiast powiat limanowski, nowotarski i tatrzański znajdzie się w jednomandatowym okręgu nr 36.

PiS też jako pierwszy zaprezentował swoje pełne listy. Są na nich znani posłowie. Nie brakuje też kandydatów z Limanowszczyzny.

Listę otwiera poseł Arkadiusz Mularczyk z Nowego Sącza. Druga jest poseł Anna Paluch z Nowego Targu, trzecia - poseł Barbara Bartuś z Gorlic, za nią związany i z Nowym Sączem i z powiatem limanowskim poseł Wiesław Janczyk. Piąte miejsce ma poseł Edward Siarka z Rabki-Zdroju, kolejne - limanowski poseł Józef Leśniak i siódme – poseł nowosądecki Jan Duda. Pozostałe miejsca dostali kolejno: Przewodniczący Zarządu Powiatowego PiS w Zakopanem, radny sejmiku województwa małopolskiego Jan Piczura, były poseł z Zakopanego, lider Porozumienia w Nowym Sączu Andrzej Gut-Mostowy, były burmistrz Limanowej, radny wojewódzki Grzegorz Biedroń, radny wojewódzki z Nowego Sącza Patryk Wicher, młoda poseł Kukiz`15 z powiatu gorlickiego, która przeszła do PiS Elżbieta Zielińska, nauczycielka z Korzennej, radna Powiatu Nowosądeckiego Zofia Nika, Przewodnicząca Rady Powiatu Limanowskiego Ewa Filipiak, pielęgniarka z Nowego Targu, Przewodnicząca Zakładowej Organizacji Związkowej OZZPiP przy PSzS w Nowym Targu była radna powiatu nowotarskiego Grażyna Tylka, członek zarządu PiS w Nowym Sączu, nauczyciel akademicki z Grybowa Tomasz Walicki, radna powiatu nowosądeckiego związana z Krynicą i Muszyną Marta Adamczyk, wieloletni przewodniczący powiatu nowosądeckiego Zygmunt Paruch, Bartosz Leksander - prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Rabce-Zdroju i jako ostatni - prezes Związku Podhalan Oddział Zakopane Marcin Zubek. Są w tym gronie osoby związane z regionem i cenieni samorządowcy.

Swoich kandydatów zaprezentowała też Koalicja Obywatelska, której liderką w okręgu nr 14 jest znana sportsmenka poseł Jagna Marczułajtis-Walczak, związana z Podhalem i… Krakowem. Prócz niej na liście jest urodzony w Nowym Sączu poseł Andrzej Czerwiński (nr 2), była poseł Marta Fogler (nr 3), związana raczej z Warszawą, były burmistrz Gorlic Witold Kochan (nr 4), siostra piosenkarki Alicji Ruchały Elżbieta Ruchała oraz kolejno: radny Miasta Limanowa, weterynarz Piotr Musiał, były dyrektor MORD i Wydziału Edukacji UM Nowego Sącza Waldemar Olszyński, pochodząca z Nowego Targu trener personalny Sylwia Lehner, były wójt Łabowej Marek Jańczak, zakopiański muzyk Jan Karpiel-Bułecka, krakowski adwokat pochodzący z Orawy Janusz Cymer, były radny gminy Mszana Dolna Piotr Doll z Lubomierza, Halina Schirmer, terapeutka z Gorlic, nowotarżanin, Bogusław Pachniowski z podhalańskiego KOD, była radna z Niedźwiedzia Barbara Ciechańska, Andrzej Lorek z Nowego Sącza, krakowianin Stanisław Pater z Partii Zieloni, nowosądeczanin Jacek Gwóźdź z .Nowoczesnej, krakowska architekt Agata Lewandowicz i na ostatnim miejscu Jerzy Majka, wieloletni Przewodniczący Rady Gminy Muszyna. Tu również nie brakuje osób znanych lokalnie i samorządowców.

Wśród list, na których będzie można postawić krzyżyk, będzie też PSL, który do wyborów idzie z Kukiz`15. W okręgu nr 14 jedynką na liście będzie Urszula Nowogórska, pochodząca z Limanowej była przewodnicząca sejmiku małopolskiego, radna Województwa Małopolskiego.

Liderem listy Lewicy w okręgu nr 14 będzie Jakub Bocheński (wysunięty przez Wiosnę, koordynator tej partii w Nowym Sączu).

Swoją listę przygotował też Komitetu Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość. Liderem listy jest Andrzej Skupień, który kandydował na europosła w okręgu nr 10, a wcześniej (też bez powodzenia) do Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Wśród kandydatów są m.in. Kamil Wojtyczka i Marcin Mazgaj, którzy zaprezentowali się na konferencji prasowej w Limanowej.

Ciekawe pojedynki szykują się w wyborach do Senatu, gdzie od 2011 obowiązują jednomandatowe okręgi wyborcze. Oznacza to, że w każdym okręgu mandat na 4-letnią kadencję zdobywa tylko jeden kandydat - ten, który zdobędzie największą liczbę głosów. Nie liczy się tu ogólne poparcie dla partii w skali regionu czy kraju. Decyduje tylko i wyłącznie wynik – czyli liczba głosów oddana na danego kandydata. Dlatego partie opozycyjne porozumiały się i postanowiły wspólnie wystawić jednego kandydata przeciwko przedstawicielom Prawa i Sprawiedliwości. To z całą pewnością sprawi, że pojedynki kandydatów do Senatu będą dużo ciekawsze niż do Sejmu. Rywalizować będą konkretne osoby i to ich poglądy, opinie i programy będziemy mogli oceniać. Szyldy partyjne powinny zejść na drugi plan. Powinny, choć wiadomo, że nie do końca tak będzie.

W okręgu 36 – powiaty: limanowski, nowotarski, tatrzański zmierzą się m.in. Jan Hamerski i Maria Nurowska.

Jan Hamerski (67 l.) urodził się w Szczawnicy. W latach 2002–2006 był starostą nowotarskim, od 2002 do 2008 prezesem Związku Podhalan. Jest senatorem obecnej kadencji z ramienia PiS.

Maria Nurowska (75 l.) to popularna powieściopisarka i nowelistka („Wariatka z Komańczy", "Bohaterowie są zmęczeni"). Ma swoich fanów także w Niemczech. Pochodzi z Podlasia. Jej dziadek był arystokratą, ojciec legionistą, matka należała do Armii Krajowej. Ona sama ma poglądy feministyczne.

Warto przypomnieć, że w poprzednich wyborach parlamentarnych PiS zdobył 8 mandatów (Piotr Naimski, Józef Leśniak, Anna Paluch, Wiesław Janczyk, Barbara Bartuś, Arkadiusz Mularczyk, Edward Siarka, Jan Duda), po jednym mandacie zdobyły Platforma Obywatelska (Andrzej Czerwiński) oraz ruch Kukiz'15 (Elżbieta Zielińska).

Marzena Gitler, foto: UG Łącko

Limanowa - najnowsze informacje