wtorek, 30 czerwca 2020 10:12

Wykryto nowego wirusa w Chinach! Ma potencjał pandemiczny

Autor Katarzyna Domagała
Wykryto nowego wirusa w Chinach! Ma potencjał pandemiczny

Serwis Medonet.pl podaje, że w Chinach wykryto nowego wirusa grypy, który wykazuje pandemiczny potencjał. Co ciekawe, przenoszony jest przez trzodę chlewną. Zdaniem naukowców wirus może również atakować ludzi.

Naukowcy odkryli nowy szczep wirusa grypy w Chinach. Jest on bardzo podobny do wirusa tzw. świńskiej grypy, który w 2009 roku wywołał pandemię. Nowy wirus grypy może mutować i atakować ludzi.

W tej chwili jesteśmy skupieni na koronawirusie i słusznie, ale nie możemy stracić z oczy potencjalnie niebezpiecznych nowych wirusów - mówi jeden z autorów badania nad nowym szczepem wirusa grypy.

Chińscy naukowcy opisali nowy szczep wirusa grypy w czasopiśmie Proceeddings of National Academy of Sciences.

Ich zdaniem ma on potencjał pandemiczny. Szczep - mimo że został wykryty u świń - może mutować i zarażać ludzi. Ma wszystkie cechy, które umożliwiają mu zarażanie ludzi. Skutki mogą być bardzo negatywne, ponieważ ludzki organizm nie jest przygotowany do walki z nim.

Podobieństwo do wirusa świńskiej grypy

Szczep jest podobny do wirusa świńskiej grypy (A/H1N1pdm09), lecz posiada pewne zmiany. Dostał nazwę G4 EA H1N1. Co ciekawe, do tej pory nie stanowił zagrożenia, ale profesor Kim-Chow Chang twierdzi, że aktualnie należy na niego uważać.

Szczep może namnażać się w komórkach wyściełających ludzkie drogi oddechowe. Badacze wykryli dowody infekcji tym wirusem u pracowników rzeźni i chlewni, które przechodzi całkiem niedawno.  

Dostępne aktualnie szczepionki przeciwko grypie prawdopodobnie nie chronią przed zakażeniem nowym wirusem, jednak - zdaniem naukowców - można jest zmodyfikować "pod kątem nowego wirusa". Naukowcy twierdzą, że odkrycie nowego szczepu wirusa przypomina, że nieustannie jesteśmy narażeni na nowe patogeny, a zwierzęta hodowlane, z którymi mamy większy kontakt niż z dziką przyrodą, mogą być ważnym źródłem wirusów potencjalnie pandemicznych.koronawirus

koronawirus - najnowsze informacje