środa, 16 listopada 2022 10:20

Wyrzucili go z Ruchu Narodowego, bo… poszedł na Zaduszki z Ludowcami

Autor Tomasz Stępień
Wyrzucili go z Ruchu Narodowego, bo… poszedł na Zaduszki z Ludowcami

Czesław Kwaśniak, popularny polityk z Małopolski nie jest już członkiem Ruchu Narodowego. Został wykluczony. Jak tłumaczy, powodem był jego udział mój udział w tegorocznych Zaduszkach Witosowych w Wierzchosławicach. A to wydarzenie organizowane przez PSL.

Kwaśniak jest bardzo znanym i popularnym politykiem we wschodniej Małopolsce. W 2019 roku w wyborach parlamentarnych był jedynką Konfederacji w okręgu wyborczym nr 15 obejmującym Tarnów i powiaty bocheński, brzeski, dąbrowski, proszowicki i wielicki. Zebrał całkiem dużo głosów – 10 908. Taka liczba gwarantowała wejście do Sejmu, tyle że… z listy PiS. Kwaśniak mieszka w Tarnowie, ale pochodzi z Borzęcina w powiecie brzeskim, które są tuż obok Wierzchosławic. A to miejsce szczególnie ważne dla Ludowców. Tu urodził się i mieszkał Wincenty Witos. Tu organizował ruch ludowy, ale też kółka rolnicze, kasę oszczędności, OSP czy mleczarnię. Był też posłem i trzykrotnym premierem Rzeczpospolitej Polskiej. Dzięki niemu wieś stała się stolicą ruchu ludowego. Mieszkańcy dopominali się o reformę rolną organizując wiece i strajki chłopskie. W roku 1925 w uroczystych dożynkach wziął udział Władysław Reymont. Zorganizowano je, by uczcić przyznanie mu literackiej nagrody Nobla.

Opublikowany przez Czesław Kwaśniak - Konfederacja, okręg tarnowski Niedziela, 6 listopada 2022

Od lat są też Wierzchosławice miejscem spotkań Ludowców, którzy w okolicach rocznicy śmierci Witosa (zmarł 31 października 1945 r.) "Zaduszki Witosowe" z udziałem czołowych polityków PSL. W tym roku odbywały się one 6 listopada. Była msza w Kościele Parafialnym w Wierzchosławicach, złożenie kwiatów na grobie Wincentego Witosa i spotkanie z prezesem PSL, W. Kosiniakiem-Kamyszem. Czesław Kwaśniak wziął udział w uroczystościach, jak zresztą tłumaczy – nie po raz pierwszy. I to miało być powodem wykluczenia go z kręgu Narodowców. – Poinformowano mnie, że powodem niniejszej decyzji jest mój udział, (jako przedstawiciela NSZZ Solidarność) w patriotycznym wydarzeniu organizowanym od przeszło 30 lat w Wierzchosławicach. Mowa oczywiście o Zaduszkach Witosowych 2022 – tłumaczy Kwaśniak. – Nie jestem w stanie zrozumieć, dlaczego postać tak wybitnego Polaka jak Wincenty Witos może środowisko patriotyczne dzielić. Wincentego Witosa podobnie jak Romana Dmowskiego czy Józefa Piłsudskiego traktuję jako jednego z najwybitniejszych postaci nowożytnej Polski – dodaje. Zwłaszcza że Witos jest bohaterem Ziemi Tarnowskiej, z której pochodzi polityk. – Urodzony w naszym powiecie, działający na rzecz zwykłych ludzi, aż do samej śmierci lokalny patriota – pisze Czesław Kwaśniak.

Jak deklaruje polityk, mimo wyrzucenia go z Ruchu Narodowego będzie wspierał środowiska, dla których wartości narodowe są bliskie. Ale też nie zamierza rezygnować z uczestniczenia w Zaduszkach Witosowych w następnych latach. – Zawsze będę stal po stronie ludzi, lokalnego patriotycznego środowiska, wiary chrześcijańskiej i budowania wspólnoty ponad partyjnymi szyldami – deklaruje Czesław Kwaśniak.

fot: Facebook/Czesław Kwaśniak

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka