niedziela, 13 marca 2022 12:40

Wzruszające nagranie, które obiegło internet. 94 skrzypków z całego świata wspólnie dla Ukrainy/ Скрипалі з усього світу для України. Слухайте

Autor Katarzyna Jamróz
Wzruszające nagranie, które obiegło internet. 94 skrzypków z całego świata wspólnie dla Ukrainy/ Скрипалі з усього світу для України. Слухайте

Illia Bondarenko to 20-letni muzyk, który przebywa w schronie w oblężonym przez rosyjskie wojska Kijowie. Do młodego artysty dołączyli skrzypkowie z całego świata, by wspólnie wykonać ukraińską pieśń ludową.

Internet obiegło nagranie, w którym skrzypkowie z 29 krajów połączyli siły, by razem wykonać utwór dla Ukrainy. Wszystko zaczęło się od Karenzy Peacock, brytyjskiej skrzypaczki mieszkającej w Los Angeles, która poprosiła 20-latka o sfilmowanie siebie, jak gra w kijowskim schronie. Kobieta przyznała, że Bondarenko musiał nagrywać między wybuchami, ponieważ nie słyszał swojej gry. Dziewięciu skrzypkom z Ukrainy towarzyszą światowej klasy muzycy z London Symphony Orchestra, Filharmonii Tokijskiej, Filharmonii w Oslo czy Hollywood Studios oraz wielu innych znanych muzyków z całego świata.

Skrzypaczka za pośrednictwem Instagrama zaprzyjaźniła się z kilkoma młodymi muzykami z Ukrainy. Dowiedziała się, że niektórzy z nich przebywają w schronach, ale mają ze sobą swoje skrzypce. W akcji chciało wziąć udział więcej muzyków, niestety zamiast instrumentu obecnie w ręku mają broń lub muszą ukrywać się w schronach przeciwlotniczych. Karenza poprosiła kolegów z całego świata, by wspólnie z nimi zagrali pieśń, żeby wyrazić solidarność z Ukrainą.

– W ciągu 48 godzin otrzymałam filmy od 94 skrzypków z ponad 25 różnych krajów

– powiedziała skrzypaczka.

Artystka dodała, że nigdy wcześniej skrzypkowie z tak wielu krajów nie zagrali razem i nie współpracowali przy tak różnych stylach gry na skrzypcach.

– Skrzypce były tradycyjnie instrumentem wyrażania żalu. Oglądanie każdego filmu, który dotarł do mojej skrzynki odbiorczej, było bardzo emocjonalne. Wygląda na to, że wszyscy modlą się na skrzypcach

–  przekazała Peacock.

Na kanale YouTube ViolinistsSupportUkraine można przekazać darowiznę, która zostanie przekazana na wsparcie dla Ukrainy.  

Fot.: Screen z kanału YouTube ViolinistsSupportUkraine

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje