środa, 27 lipca 2022 13:46

Za nami Dni św. Kingi. Emocje zosatły rozgrzane do czerwoności

Autor Patryk Trzaska
Za nami Dni św. Kingi. Emocje zosatły rozgrzane do czerwoności

Za nami najważniejsze, koncertowe wydarzenie plenerowe w mieście Wieliczka - Dni św. Kingi 2022. Tegoroczni artyści rozgrzali scenę do czerwoności.

Artyści, którzy wystąpili na dniach św. Kingi to osoby, których serca i korzenie są nieodłącznie związane właśnie z naszym miastem. GROMEE, Janusz Radek, Renata Przemyk, Little Egoists Marka Stryszowskiego - to między innymi za sprawą ich pozytywnej energii i wyjątkowych występów dedykowanych mieszkańcom Wieliczki, goście mieli możliwość wspólnie świętować dni miasta we wspaniałej atmosferze.

Tegoroczne święto było naprawdę wyjątkowe, ponieważ upamiętniało 730. rocznicę śmierci patronki wielickich górników - Świętą Kingę. Podczas sobotnich koncertów, na plenerowej scenie przy ul. Dembowskiego wystąpili: Drużyna A, Makzet, Weronika Kozłowska i Hubert ’’The Hjub’’ Charków. Gwiazdami wieczoru byli Janusz Radek oraz Gromee. Moc atrakcji czekała na przybyłych mieszkańców i gości również poza sceną: liczne punkty gastronomiczne, stoiska handlowe, stoiska promocyjne naszych sponsorów, Punkt Informacji Turystycznej oraz uwielbiane przez wszystkich, a zwłaszcza przez dzieci – wesołe miasteczko.

Dni św. Kingi 2022 - fot. Wielickie Centrum Kultury

Szczególną uwagę zwróciło stoisko pań z Ukrainy, które w podziękowaniu za pomoc uzyskaną w Wieliczce, przygotowały przepyszne słodkości oraz przystawki. Zwieńczeniem wieczoru był pokaz laserów oraz zabawa z DJ`em w rytmie największych wakacyjnych hitów. Nie zabrakło też licznych wydarzeń towarzyszących, rozlokowanych w różnych częściach naszego miasta. Sportowych emocji dostarczyły: Młodzieżowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Wieliczki, XXI Bieg o Pierścień Św. Kingi, zawody wędkarskie o Puchar Burmistrza Wieliczki czy II Turniej Szachowy o Puchar Przejściowy „Pierścień Św. Kingi’’.

W wielickiej Mediatece zorganizowana została biblioteczna strefa, w ramach której czytelnicy mieli możliwość wymiany bądź wypożyczenia książek. Podczas tegorocznych obchodów tego wyjątkowego święta organizatorzy chcieli w szczególny sposób docenić wielomiesięczną pomoc, pracę i zaangażowanie niesione dla uchodźców z Ukrainy. Z tej okazji zostały przygotowane filmy, podsumowujące dotychczasowy ogrom włożonej pracy. Po raz pierwszy w historii, Burmistrz Artur Kozioł wręczył Medale Dobroci, osobom i instytucjom, które niosą pomoc i wspierają osoby pokrzywdzone przez wojnę na Ukrainie.

Dni św. Kingi 2022 - fot. Wielickie Centrum Kultury

Niedzielne obchody rozpoczęły się tradycyjną, uroczystą Mszą Świętą w intencji wieliczan odprawioną w Kościele św. Klemensa w Wieliczce. Ważnym punktem, było ustanowienie przez Burmistrza Wieliczki Medalu Dobroci, stanowiącego podziękowanie za wielkie serce i gotowość niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Pierwszy taki medal został nadany mieszkańcom Wieliczki za ich zaangażowanie w pomoc naszym wschodnim sąsiadom dotkniętym konfliktem zbrojnym. Wśród zgromadzonych nie zabrakło przedstawicieli samorządu, organizacji i instytucji działających w Wieliczce, zespołów regionalnych, grup artystycznych, ochotniczych straży pożarnych czy przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich.

Niedzielne popołudnie rozpoczęło się od prezentacji lokalnych zespołów folklorystycznych działających pod patronatem Wielickiego Centrum Kultury: Zespołu Regionalnego ,,Mietniowiacy’’, Zespołu Pieśni i Tańca ,,Sułkowianie’’ oraz Zespołu Pieśni i Tańca ,,Pogórze Wielickie’’. Następnie na scenie plenerowej wystąpił zespół Little Egoists Marka Stryszowskiego oraz zespół Ostatni w Raju. Głównym punktem niedzielnego programu był niesamowity koncert: Renaty Przemyk i Mężczyźni: Czesława Mozil i Igor Herbut. W tym samym czasie działała biblioteczna strefa w wielickiej Mediatece, efekty amatorskiej twórczości artystycznej zaprezentowała Grupa Twórcza ,,W Wolnej Chwili’’, na zwolenników aktywnego trybu życia czekał otwarty trening na trampolinach, a o doznania smakowe zadbali przedstawiciele miasta partnerskiego Wieliczki – Bergkamen prowadzący degustacje specjałów kuchni regionalnej. Ponadto dla najmłodszych przygotowana była strefa z malowaniem buzi oraz gry i zabawy z językiem angielskim.

Dni św. Kingi 2022 - fot. Wielickie Centrum Kultury

Organizatorami wydarzenia byli Miasto i Gmina Wieliczka oraz Wielickie Centrum Kultury.

inf./fot. Wielickie Centrum Kultury

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje