wtorek, 25 kwietnia 2023 13:38

Zaćma czy to choroba tylko ludzi starych?

Autor Artykuł sponsorowany
Zaćma czy to choroba tylko ludzi starych?

Zaćma kiedyś uważana była za chorobę wieku starczego, ponieważ większość osób, które dotyka to seniorzy. Okazuje się jednak, że pojawia się także u ludzi młodszych, zmagających się najczęściej z innymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca, czy choroby leczone sterydami. Stopniowo pogarsza ostrość wzroku i nieleczona prowadzi do ślepoty. Czym jest dokładnie zaćma i jak można ją leczyć? Sprawdźcie.

Co to jest zaćma i jakie są jej objawy?

Zaćma to choroba soczewki oka, polegająca na jej stopniowym mętnieniu. Zdrowa soczewka jest przezroczysta, ale pod wpływem choroby jej transparentność zastępuje stopniowe zamglenie, które zamyka drogę świata do siatkówki oka. U niektórych proces ten rozwija się latami, a u innych może trwać zaledwie kilka miesięcy, zanim pojawi się znaczące pogorszenie wzroku. Pierwszymi objawami jest często nieco rozmyty obraz, który w pochmurne dni wydaje się ostrzejszy. Słoneczna pogodna natomiast wywołuje nieprzyjemne doznania objawiające się nawet odczuciami błyskania. Obecność poszczególnych objawów zależy także od umiejscowienia zmętnienia. W czasie przebiegu choroby ostrość wzroku coraz bardziej maleje, aż w skrajnych przypadkach może dojść do niemal całkowitego upośledzenia widzenia. Aby do tego nie dopuścić, konieczne jest leczenie operacyjne.

Jak i gdzie leczyć zaćmę?

Operacja zaćmy jest jedynym skutecznym sposobem leczenia. To trwający kwadrans do 30 minut zabieg przebiegający przy miejscowym znieczuleniu oka. Podczas wykonywania go okulista chirurg robi niewielkie nacięcie w celu usunięcia zmętniałej soczewki, po czym zastępuje ją soczewką sztuczną, posiadającą odpowiednio dobrane parametry. Operacja zaćmy przynosi poprawę ostrości widzenia, a także dzięki użyciu soczewek korygujących wady wzroku może sprawić, że pacjent, który wcześniej używał okularów, po operacji może ich już nie potrzebować. Jeżeli jednak jest to zabieg refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, pacjent nie może wybrać rodzaju soczewki i do czytania nadal będzie używał okularów. Pacjentom, którzy zastanawiają się, gdzie leczyć zaćmę poleca się przeprowadzenie operacji w jednej ze specjalistycznych klinik okulistycznych pod kierunkiem okulisty chirurga, który zadba o fachowe wykonanie zabiegu, a także zaleci odpowiednie postępowanie pooperacyjne. W przypadku 20% pacjentów zdarza się, że po zabiegu pojawia się zaćma wtórna, którą usuwa się laserowo.

Czy metody leczenia zaćmy są bezpieczne i jakie są wskazania pooperacyjne?

Operacyjne leczenie zaćmy jest bezpieczne, jeśli powierzy się je specjalistom oraz będzie się przestrzegać zaleceń pooperacyjnych. Po zabiegu rana goi się około tygodni i przez ten czas konieczne jest odpowiednie zachowanie pacjenta i ścisłe stosowanie się do zaleceń. Oto najważniejsze z nich:

- zgłaszanie się na badania kontrolne, z których pierwsze następuje najczęściej już dzień po zabiegu,

- prowadzenie oszczędzającego trybu życia, a co się z tym wiąże unikanie dużego wysiłku fizycznego, schylania się, podnoszenia ciężkich przedmiotów, napinania mięśni brzucha, jazdy na rowerze czy motorze,

- dbanie o higienę oczu i powiek poprzez stosowanie specjalistycznych chusteczek i ewentualnych kropli zaleconych przez lekarza,

- unikanie zaciskania oraz tarcia oczu i powiek,

- mycie odchylonej do tyłu głowy w drugim tygodniu po zabiegu z zachowaniem szczególnej ostrożności, aby woda czy szampon nie dostały się do oka,

- powstrzymanie się od gorących kąpieli i korzystania ze sauny,

- ograniczenie czasu oglądania telewizji, czy czytania, aby nie przesilać operowanego oka.

Może się zdarzyć, że operacja zaćmy spowoduje, że w używanych dotychczas okularach zacznie komuś przeszkadzać szkło po stronie operowanego oka. Należy wówczas je wyjąć i zastąpić szkłem bez korekcji, a po wygojeniu się rany zostanie przeprowadzona ostateczna korekcja okularowa.

Jak widać, zaćma może być skutecznie leczona pod warunkiem wyboru dobrego specjalisty i ścisłej współpracy pacjenta z lekarzem już po zabiegu w czasie gojenia się rany. W Polsce oczekiwanie na refundowany zabieg trwa niestety długo, co może utrudniać funkcjonowanie pacjentom, którym pogorszył się komfort życia przez upośledzenie widzenia. Najlepiej w takiej sytuacji znaleźć prywatny ośrodek, który pomoże pozbyć się problemu. W dobrej sytuacji są mieszkańcy Polski południowej zastanawiający się gdzie leczyć zaćmę w Małopolsce. Powstałe tam Centrum Okulistyki Optica umożliwia skuteczne i bezpieczne leczenie zaćmy w Krakowie.

Zdrowie – zagrożenia i choroby - najnowsze informacje

Rozrywka