środa, 24 lutego 2021 14:58

Zakaz noszenia przyłbic! Jakie maseczki będą obowiązkowe?

Autor Aleksandra Tokarz
Zakaz noszenia przyłbic! Jakie maseczki będą obowiązkowe?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ministra zdrowia, od 27 lutego obowiązywał będzie zakaz noszenia przyłbic. Ust nie będzie można zasłaniać także szalikami, chustami, bandanami czy kominami. Jakie maseczki będą obowiązkowe?

- Od 27 lutego wprowadzamy obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki – poinformował Adam Niedzielski.

Jakie maseczki rekomenduje Rada Medyczna? - Maseczki chirurgiczne i powyżej. Ale oczywiście te, które mamy w tej chwili, tzw. jednorazowe, też są tymi, których można używać. Stopniowo, jeśli będziemy mieć możliwość zamienić maseczki na te chirurgiczne, będzie to dobry ruch - zauważyła prof. Iwona Stankiewicz-Paradowska.

Jak powiedziała, kluczowym jest to, żeby maseczka była założona prawidłowo, a więc dokładnie zasłaniała usta i nos.

„Przed nami czas rozwoju trzeciej fali”. Są nowe obostrzenia!
- Widać wyraźnie, że trzecia fala się rozpędza – stwierdził Adam Niedzielski. Jak zauważył, sytuacja jest różna w zależności od regionu Polski. Czeka nas jednak “krok w tył”. Co zmieni się od 27 lutego?

- Maseczki, które szczelnie osłaniają nos i usta, które szczelnie przylegają do twarzy, są w stanie ograniczyć transmisję ponad 90% patogenów, które znajdują się w najbliższym otoczeniu. To zależy jednak od tego, jaki to typ maseczki. Niezależnie jednak czy to maseczka chirurgiczna FFP2 czy FFP3, należy podkreślić, że to niezwykle dobra inhalacja przed patogenami - dodała prof. Stankiewicz-Paradowska.

Dlaczego wcześniej zezwolono na noszenie przyłbic? Jak poinformowała krajowa konsultant w dziedzinie epidemiologii dane dotyczące ochrony przed wirusem były wtedy ograniczone. - Mówiliśmy o tym, że wirus jest transmitowany drogą kropelkową, potem odkryto, iż wirus jest też transmitowany drogą powietrzną. To spowodowało, że przyłbice nie są dobrą i wskazaną drogą do ochrony z koronawirusem. Stanowią barierę mechaniczną, która zabezpiecza śluzówki oczu, ale nie zabezpiecza dostępu patogenów chorobotwórczych - komentowała prof. Stankiewicz-Paradowska.

koronawirus najnowsze informacje
Polska

Polska - najnowsze informacje