poniedziałek, 14 września 2020 04:35

Zakażenia w DPS-ie i szpitalu. Powołano Powiatowy Sztab Kryzysowy

Autor Marzena Gitler
Zakażenia w DPS-ie i szpitalu. Powołano Powiatowy Sztab Kryzysowy

Wielkopolska znalazła się wczoraj na drugim miejscu w Polsce pod względem nowych zakażeń koronawirusem. Duże ognisko wykryto tam w DPS-sie powiecie gostyńskim, w którym potwierdzono w sumie 49 przypadków SARS-CoV-2.

Pierwszy przypadek koronawirusa w DPS-sie wykryto 11 września rano u jednego z pensjonariusza DPS w Chumiętkach. Mężczyzna już od kilku dni przebywał w odosobnieniu i był dializowany. Ponieważ zakażenie wykryto w placówce szczególnie narażonej na rozwój epidemii, Zarząd Powiatu przeznaczył dodatkowe środki na natychmiastowe przetestowanie mieszkańców DPS i personelu.

Testy przeprowadzono u 108 podopiecznych placówki i 65 pracowników. W placówce wprowadzono też kwarantannę. Następnego dnia okazało się, że zakażonych jest 9 pracowników i 37 pensjonariuszy. DPS podzielono na strefy czystą i z zakażeniami. Pracownicy pozostają w placówce i pracuja rotacyjnie.

Również 12 września zakażenie potwierdzono też u pacjenta szpitala w Gostyniu. Placówka wstrzymała przyjęcia. Wśród pacjentów i personelu przeprowadzono testy - w sumie poddano nim 83 osoby. Na szczęście w placówce potwierdzono w sumie tylko dwa zakażenia. Jedną osobę przewieziono do szpitala w Poznaniu, druga zmarła.

Starosta gostyński poinformował, że testy na koronawirusa zostaną jeszcze przeprowadzone w Domu Pomocy Społecznej w Chwałkowie. Powiat gostyński od soboty jest w żółtej strafie, wraz z powiatem limanowskim i tatrzańskim.

Polska

Polska - najnowsze informacje