sobota, 21 stycznia 2023 11:32

Zakopane. Nie lada gratka dla turystów. Nowa wystawa w MT już otwarta [ZDJĘCIA]

Autor Marzena Gitler
Zakopane. Nie lada gratka dla turystów. Nowa wystawa w MT już otwarta [ZDJĘCIA]

W piątkowe południe w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego, oficjalnie otwarto nową stałą wystawę etnograficzno-historyczną i przyrodniczą. Dziś odbędzie się wernisaż dla mieszkańców.

Po dwóch latach generalnego remontu i modernizacji, filia Muzeum Tatrzańskiego przy Krupówkach znów zaprasza w swe gościnne progi. W symbolicznym przecięciu wstęgi wzięli udział liczni goście ze świata kultury i polityki.

– To wielkie święto nie tylko dla Zakopanego, bo chcę podkreślić, że Muzeum Tatrzańskie zajmuje bardzo mocne miejsce na mapie wszystkich instytucji kultury na terenie całego województwa. Wielkie słowa uznania, bo był to duży i naprawdę skomplikowany projekt, który udało się zrealizować - mówił Marszałek Małopolski Witold Kozłowski. Iwona Gibas członek Zarządu Województwa Małopolskiego, wspominała m.in. o kolejnych dwóch wyzwaniach jakimi są Muzeum Palace oraz Muzeum Narciarstwa i Taternictwa. Odczytała też list od wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Była dyrektor MT Anna Wende-Surmiak została odznaczona Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolski - fot. Muzeum Tatrzańskie

Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Michał Murzyn podziękował swojej poprzedniczce, Annie Wende-Surmiak i wszystkim osobom zaangażowanym w remont placówki. Była dyrektor za swoją pracę została odznaczona Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolski.
Uroczystość swoją obecnością uświetnili również m.in.: Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Jan Piczura, Poseł Anna Paluch, Poseł Patryk Wicher, Wiceminister Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy, Senator Jan Hamerski, Radny Województwa Małopolskiego Grzegorz Biedroń, Prezes Związku Podhalan Julian Kowalczyk, Dyrektor MCK SOKÓŁ Andrzej Zarych, Wicedyrektor MCK SOKÓŁ Piotr Gąsienica, Wicestarosta Władysław Filar, Zastępca Burmistrza Miasta Zakopane Agnieszka Nowak-Gąsienica, Naczelnik Wydziału Kultury Joanna Staszak, Przewodniczący Rady Miasta Zakopane Jan Gluc, Przewodnicząca Komisji Kultury Rady Miasta Zakopane Lucyna Galica-Jurecka oraz samorządowcy z sąsiednich gmin, członkowie Rady Muzeum i jego pracownicy.

Na zakończenie uroczystości goście mogli z przewodnikiem zobaczyć nową wystawę. Osoby, którym nie udało się odwiedzić Muzeum w piątkowe popołudnie mogą to zrobić podczas sobotniego wernisażu o godzinie 18.00, przez całą niedzielę lub w kolejne dni ferii.

Warto dodać, że niedziela jest dniem kiedy obowiązuje wstęp wolny do wszystkich filii Muzeum. Dodatkowo od nowego roku dla mieszkańców gmin: Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Czarny Dunajec, Kościelisko, Nowy Targ, Miasto Nowy Targ, Miasto Zakopane, Poronin i Szaflary, bilet wstępu do wszystkich filii Muzeum Tatrzańskiego, zarówno tych znajdujących się w Zakopanem jak i w sąsiednich miejscowościach, kosztuje symboliczną złotówkę.

Nowa ekspozycja mówi o historii, kulturze i przyrodzie Zakopanego i Tatr. Na wystawie wśród licznych eksponatów oglądać można m.in.: ludowe instrumenty muzyczne, dawne stroje góralskie, drewniane narty czy średniowieczny miecz. Są pamiątki po przewodnikach tatrzańskich, przypominana jest działalność tutejszych poszukiwaczy skarbów, górników i hutników. Na drugim piętrze zaprezentowana jest przyroda Tatr. Swoją salę w odnowiony muzeum znalazł też patron dr Tytus Chałubiński. W salach wystawienniczych pojawiły się także liczne multimedia, które pozwolą np. posłuchać góralskiej muzyki lub pokolorować obraz na szkle, a następnie wysłać go w formie pocztówki.

fot. Muzeum Tatrzańskie

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka