wtorek, 18 sierpnia 2020 13:01

Zalety zastosowania markiz na tarasie lub balkonie

Autor Głos 24
Zalety zastosowania markiz na tarasie lub balkonie

Taras lub balkon jest miejscem szczególnym w każdym niemal domu. Urządzając tą przestrzeń, pragniemy postawić na przytulny klimat, na piękno wokół nas, na taką aranżację, w której będzie nam się przede wszystkim miło spędzało czas. Oprócz odpowiednich mebli czy też kwiatów, bardzo ważną rolę odgrywa dobra ochrona przed słońcem. I tutaj z pewnością doskonale sprawdzą się markizy tarasowe lub balkonowe, które to w takim miejscu idealnie potrafią spełniać swoje zadania. Na jakie markizy więc postawić? Na co zwrócić uwagę wybierając konkretny produkt?

Popularność markiz tarasowych i balkonowych

O ile jeszcze kilkanaście lat temu stawialiśmy w większości na duże parasole w przestrzeni tarasowej lub balkonowej, o tyle na przestrzeni ostatniego czasu, zdecydowanie częściej wybieramy markizy balkonowe. Są one doskonałymi produktami, które z jednej strony pozwalają nadać przestrzeni niebywałego wyglądu, z drugiej z kolei strony zabezpieczyć dane miejsce przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, w tym przed deszczem oraz mocnymi promieniami słonecznymi. Wybierając odpowiednią firmę, ta jest w stanie tak dopasować konkretne rozwiązanie pod indywidualne potrzeby klienta, że ten z pewnością uzyska idealny produkt w swojej przestrzeni.

Rodzaje markiz

Oferowane przez firmy rolety mają różną konstrukcję, jak również i inne rozmiary. Wiadomo bowiem, że to właśnie dopasowanie odpowiedniego rozwiązania pod konkretnego klienta, jest w stanie zagwarantować mu to wszystko, na czym tylko mu zależy. Markiza nie może być za mała, jak i za duża, a sama jej konstrukcja powinna być tak dopasowana, by spełniała ona swoje zadania najlepiej, jak to możliwe. Pierwszą dostępną opcją jest markiza balkonowa, a więc służy ona do zadaszenia powierzchni balkonu lub też do osłonięcia loggii i silnie nasłonecznionych okien. Takie rozwiązanie wybierane jest najczęściej wtedy, gdy przestrzeń balkonowa znajduje się po stronie południowej. Druga opcja, to markiza tarasowa, która to może przybrać już nieco większe rozmiary. Wśród dostępnych propozycji w tego typu asortymencie, najbardziej popularnymi są takie ze składanymi przegubowo ramionami. Otrzymujemy tutaj przystępną cenę, jak również i długoletnie wykorzystanie takiego produktu. Można również i wyróżnić markizy koszowe, które są małe i mają one półokrągły kształt. Sprawdzają się przede wszystkim przy wykorzystaniu ich do osłonięcia okna, drzwi lub małego tarasu. Te dodają budynkowi elementu dekoracyjnego.

markizy tarasowe Kraków

Wybór markizy pod względem kasety

Kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o markizy balkonowe ma rodzaj zastosowanej kasety, a więc wykorzystana w danym modelu konstrukcja. Wyróżnić możemy tutaj trzy ich rodzaje: pełną kasetę, półkasetę i markizę bez kasety. Czym one między sobą się różnią? W pierwszym rozwiązaniu, całe zadaszenie chowa się do kasety. Nie mamy tutaj wsporników bocznych, ale jedynie uchwyt ścienny. Choć jest to najdroższy wybór, to na pewno wart swojej ceny, gwarantując trwałość na długie lata. Półkaseta rolety posiada niewielki daszek, pod który to chowa się materiał. Nie jest ona droga, a odpowiednio spełnia swoje zadania i co istotne stanowi doskonałą opcję na długi czas. I trzecia z opcji, markiza bez kasety, jest najtańsza, ale jednocześnie najmniej trwała. Nie mamy tutaj możliwości schowania materiału, dlatego też ten niemal cały czas jest odsłonięty w okresie wiosny i lata, a na jesień i zimą demontowany.

Odpowiednie materiały markiz

Kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o samą trwałość markiz ma materiał, z którego są one wykonane. Podstawą jest oczywiście ich trwałość oraz odporność na różnego rodzaju warunki atmosferyczne. Im lepszy materiał, tym lepiej. Musi być on odporny na zmienne temperatury, na deszcz czy też na intensywne promienie słoneczne. Te najlepsze z markiz posiadają odpowiednią grubość, a do tego i powierzchnię ochronną, która nie przepuszcza promieni słonecznych i jest odpowiednio zabezpieczona. Wybierając konkretne rozwiązanie, oprócz samego koloru czy wzoru, warto niewątpliwie właśnie na te elementy zwrócić uwagę.

Jaki napęd do markizy wybrać?

Wszystkie z dostępnych na rynku markiz posiadają odpowiednie rodzaje napędu. Od nich zależy zarówno komfort składania, jak również i samego rozkładania zadaszenia. Wśród tych najtańszych opcji wyróżnić możemy napęd ręczny, gdzie przy markizie znajduje się ręczna korba, która pozwala nam zwinąć lub rozwinąć materiał. Chcąc jednak zyskać nieco większy komfort, należy znaleźć odpowiednie markizy o napędzie elektrycznym. Tutaj mechanizm działa dzięki wykorzystaniu pilota lub specjalnego przycisku. Te z najwyższej półki posiadają czujniki, które zwijają markizę samoczynnie, gdy zaczyna padać deszcz lub pojawia się porywisty wiatr.

Im lepiej dopasowana roleta do naszych potrzeb markiza, tym z całą pewnością lepszy można uzyskać dzięki niej efekt finalny i praktyczne jej wykorzystanie.

Technologia - najnowsze informacje