piątek, 12 marca 2021 11:16

To już jest dramat! Zamiast karetki do pacjenta wysłano straż pożarną. Czy jest rozwiązanie?

Autor Aleksandra Tokarz
To już jest dramat! Zamiast karetki do pacjenta wysłano straż pożarną. Czy jest rozwiązanie?

Niektóre szpitale zostaną w najbliższym czasie przekształcone na covidowe. Wśród nich ten w Dąbrowie Tarnowskiej, gdzie liczba łóżek dla pacjentów chorych na koronawirusa wzrośnie do 200. Analogiczne działania mają być etapami rozwijane w szpitalach w Proszowicach i Limanowej. Tymczasem znów powraca sytuacja, w której zamiast karetek, do pacjentów wysyłana jest straż pożarna.

- Trzy małopolskie szpitale w poszczególnych regionach mają tworzyć swego rodzaju by-passy, tak aby jeszcze mocniej zabezpieczyć mieszkańców Małopolski na wypadek eskalacji pandemii. W szpitalach tych w najbliższym czasie powstaną duże oddziały covidowe lub placówki te stopniowo zostaną niemal w całości przekształcone na potrzeby hospitalizacji pacjentów COVID-19 – poinformował wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W najbliższych dniach przekształcona w covidową zostanie placówka w Dąbrowie Tarnowskiej. Później dołączy do niej szpital w Proszowicach i Limanowej. - Już w najbliższym czasie w proszowickiej placówek będzie o 35 łóżek covidowych więcej, zaś w szpitalu w Limanowej – kolejne 20 – poinformował wojewoda.

Łososina Górna. Strażacy pochwalili się nowymi pojazdami. Są najlepiej wyposażeni w regionie
Lekki pojazd ratowniczy Toyota Hilux oraz Polaris Ranger XP 1000 – dzięki któremu możliwe będzie dotarcie do miejsc zagrożenia nawet w bardzo trudnym terenie.

Oddział covidowy zostanie też poszerzony w szpitalu w Olkuszu o kolejne 23 łóżka. Kolejne łóżka (6) będą też w szpitalu w Brzesku. Aby wzmocnić zabezpieczenie także Małopolski Zachodniej, w razie zwiększania się potrzeb w zakresie hospitalizacji pacjentów z COVID-19 poszerzone zostaną również oddziały covidowe w szpitalu w Chrzanowie (o ok. 20 łóżek) i Oświęcimiu (o 10-15 łóżek).

Szpitalny oddział ratunkowy w Limanowej funkcjonuje bez zarzutu. Jak informuje portal limanowa.in problemy mają jednak inne rejony w Małopolsce, a karetki z Limanowszczyzny są wysyłane do pacjentów w ościennych powiatach, na przykład wielickim. Wczoraj, 11 marca, do pacjenta w Koszarach zamiast karetki wysłano zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej.

Czy powtórzy się sytuacja z listopada ubiegłego roku kiedy ludzie niemal umierali na ulicach, bo nie było dla nich wolnych karetek pogotowia? Taka sytuacja miała miejsce na przykład w Oświęcimiu, gdzie na pomoc kobiecie, która zasłabła na ulicy od razu ruszyli przechodnie. Wezwano pogotowie ratunkowe jednak w pobliżu nie było żadnej wolnej karetki, gdyż te zostały wezwane do pacjentów z podejrzeniem Covid-19. Na pomoc ruszyła straż pożarna i Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, jednak, mimo wysiłków, kobiety nie udało się uratować.

Gmina Łukowica. To kolejny krok w kierunku rozwoju turystyki
Mają być miejscem idealnym na odpoczynek, a widok, który się z nich rozpościera jest jednym z najpiękniejszych w gminie Łukowica. To także krok w kierunku rozwoju turystyki.
koronawirus najnowsze informacje

fot. ilustracyjne

Limanowa - najnowsze informacje