piątek, 30 grudnia 2022 14:05

Zamówił jej nawet taksówkę, aby pojechała do banku. Konsekwencje były dramatyczne

Autor Tomasz Stępień
Zamówił jej nawet taksówkę, aby pojechała do banku. Konsekwencje były dramatyczne

Miał być policjantem z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Ale tak naprawdę był oszustem bez skrupułów. Choć policja ostrzega przed tego typu kontaktami, seniorzy ciągle tracą w ten sposób pieniądze. Tym razem była to naprawdę duża suma.

74-letnia mieszkanka Szczawnicy odebrała telefon od fałszywego policjanta, który poinformował ją o tajnej akcji prowadzonej przeciwko hakerom, którzy włamują się na konta bankowe i kradną pieniądze. Aby ułatwić kobiecie dotarcie do banku oszust zamówił taksówkę w dwie strony. Seniorka podała oszustom dane do logowania do bankowości internetowej i straciła ponad 88 tysięcy złotych.

W piątek tj. 2 grudnia br. około godziny 9, na telefon stacjonarny 74-letniej mieszkanki Szczawnicy zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako policjant z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Mężczyzna w rozmowie przekazał seniorce, że na terenie Polski grasuje grupa przestępcza, która włamuje się na konta bankowe i kradnie pieniądze. W celu zabezpieczenia swoich pieniędzy nakazał kobiecie przelanie swoich oszczędności na wskazany przez niego rachunek bankowy, a w tytule przelewu miała wpisać „elewacja tynkowa”. Oszust przekonał kobietę, aby nikogo nie informowała o wykonaniu przelewu, bo prowadzona przez niego akcja jest tajna i kobieta straci swoje pieniądze. Wystraszona 74-latka przekazała „policjantowi”, że mieszka daleko od banku, nie ma własnego samochodu i nie ma jak dostać się do placówki.

– Zatroskany oszust zamówił jej pod dom taksówkę, którą pojechała do banku, gdzie uzyskała dostęp do bankowości internetowej. Następnie również taksówką mieszkanka Szczawnicy wróciła do domu. Myśląc, że „ratuje” swoje pieniądze, przekazała oszustom dane do logowania do bankowości internetowej i straciła ponad 88 tysięcy złotych – relacjonuje podkom. Dorota Garbacz z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu.

W poniedziałek kobieta zadzwoniła do Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, gdzie podczas rozmowy z prawdziwym policjantem dowiedziała się, że została oszukana metodą „na policjanta”. Następnie o całym zdarzeniu poinformowała policjantów z Komisariatu Policji w Szczawnicy, którzy obecnie prowadzą czynności w sprawie oszustwa.

– Przestrzegamy przed kontaktem z osobami nieznajomymi. Policja nigdy nie prosi o przekazanie/przelanie na wskazane konto pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem. Ponadto funkcjonariusze nigdy nie informują telefonicznie o prowadzonych „tajnych akcjach policyjnych" – przypomina raz jeszcze podkom. Dorota Garbacz z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu.

Seniorze! Nie przekazuj osobom obcym informacji o posiadanych oszczędnościach.  Pamiętaj! Nie daj się oszukać! – apeluje policja.

Podhale

Podhale - najnowsze informacje