piątek, 14 maja 2021 13:38

Zaświadczenie COVID-19 oraz Erasmus+ i zielona transformacja to tematy najbliższej sesji plenarnej PE

Autor Artykuł zewnętrzny
Zaświadczenie COVID-19 oraz Erasmus+ i zielona transformacja to tematy najbliższej sesji plenarnej PE

Na rozpoczynającej się w poniedziałek sesji plenarnej eurodeputowani mają zatwierdzić nowy program Erasmus+, finansowanie przejścia na zieloną gospodarkę i wsparcie dla sektora kultury. Sesja odbędzie się w formule hybrydowej w Brukseli.

Poza posiedzeniem plenarnym negocjatorzy Parlamentu Europejskiego, Rady UE i Komisji Europejskiej spotkają się, aby zawrzeć porozumienie w sprawie zaświadczenia COVID-19, które ma ułatwić bezpieczne podróżowanie po UE tego lata. Unijne zaświadczenie – nazywane paszportem szczepionkowym - wskazywałoby, że ktoś został zaszczepiony, przeszedł koronawirusa lub ma negatywny wynik testu na COVID-19.

Parlament Europejski rozważy propozycję zawieszenia praw własności intelektualnej do szczepionek na COVID-19.

Ponadto europosłowie zagłosują nad nowym programem Erasmus+ o wartości 26 miliardów euro na lata 2021-2027, który umożliwi znacznie większej liczbie osób skorzystanie z nauki i mobilności, w tym osobom niepełnosprawnym, żyjącym w ubóstwie lub w odległych miejscach oraz migrantom.

Oczekuje się również, że europosłowie zatwierdzą Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, pakiet o wartości 17,5 miliarda euro, który ma pomóc europejskim regionom w przejściu na zieloną gospodarkę.

PE ma zająć się również wsparciem dla sektora kultury, mocno dotkniętego przez pandemię COVID-19. Program Kreatywna Europa to planowane 2,2 miliarda euro inwestycji w sektor kultury i sektor kreatywny, w tym wsparcie dla sektora muzyki na żywo.

Ponadto europosłowie mają przyjąć program Europejskiego Korpusu Solidarności na lata 2021-2027, wspierający wolontariat młodych ludzi w UE i poza nią.

Na majowej sesji plenarnej zostaną też przedstawione propozycje Parlamentu Europejskiego dotyczące dekarbonizacji europejskiego systemu energetycznego, przemysłu i sektora transportu. Posłowie do PE twierdzą, że wodór wytwarzany ze źródeł odnawialnych ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Eurodeputowani mają również zaapelować o nowe legalne możliwości pracy w UE dla osób spoza Unii, aby uzupełnić braki na unijnym rynku pracy i pomóc ograniczyć nielegalną migrację. Zagłosują również nad sprawozdaniem krytykującym UE i jej niektóre kraje za nadużywanie nieformalnych porozumień w sprawie powrotów nielegalnych migrantów.

Parlament Europejski ma wezwać ponadto do większego wsparcia dla innowacji cyfrowych i wykorzystania sztucznej inteligencji w rezolucji w sprawie cyfrowej przyszłości Europy.

PE na najbliższej sesji zajmie się również m.in. postępami w negocjacjach akcesyjnych Turcji i Czarnogóry do UE, wzmocnieniem przepisów UE dotyczących odpowiedzialności przedsiębiorstw za środowisko, ochroną obrońców praw środowiska i uznaniem ekobójstwa (tzw. zbrodnia przeciwko środowisku) za przestępstwo międzynarodowe. W planie europarlamentu znalazły się również: zwalczanie pirackich transmisji wydarzeń sportowych na żywo w internecie, ustalenia ws. naruszenia zasad dotyczących konfliktu interesów w sprawie Premiera Czech Andreja Babisza, ochrona osób przesiedlonych w wyniku kryzysu klimatycznego, nowa strategia przemysłowa UE, Europejski Fundusz Solidarności oraz odwrócenie trendów demograficznych w regionach UE.

Źródło informacji: EuroPAP News

Ekologia - najnowsze informacje

Rozrywka