wtorek, 22 czerwca 2021 09:02

[Zdjęcia] W weekend Rabka-Zdrój wróciła do swoich najpiękniejszych czasów

Autor Mirosław Haładyj
[Zdjęcia] W weekend Rabka-Zdrój wróciła do swoich najpiękniejszych czasów

W piątek (18 czerwca) rozpoczęła się długo oczekiwana, niezwykle widowiskowa i przyciągająca uwagę widzów impreza plenerowa Dawnej Rabki Czar.

W miniony weekend miasto wróciło na chwilę do swoich najpiękniejszych czasów, do początku ubiegłego wieku, kiedy to uzdrowisko było u szczytu swojej popularności. Głównym celem Stowarzyszenia Dawnej Rabki Czar, które było głównym organizatorem tego kulturalno-edukacyjnego wydarzenia, jest promocja i upowszechnianie wiedzy o kulturze, tradycji i historycznym dziedzictwie miasta.

– Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji imprezy plenerowej Dawnej Rabki Czar. Dziękuję mieszkańcom Rabki za zaangażowanie i udział w tym wydarzeniu. Dziękuję również naszym gościom, którzy specjalnie w strojach z epoki przybyli z Polski, by wziąć udział w tym wydarzeniu. Podziękowania należą się też właścicielom pięknych zabytkowych samochodów, którzy swoimi pojazdami uświetnili i dodali kolorytu tej imprezie. Wdzięczny jestem też orkiestrze z OSP Rabka-Zdrój oraz OSP Rdzawka i naszej Straży Miejskiej

– tymi słowami burmistrz Leszek Świder podsumował tegoroczną edycję trzydniowej imprezy plenerowej Dawnej Rabki Czar, która trwała od piątku do niedzieli.

Organizatorzy przypomnieli przedwojenne tradycje kulturalno- społeczne i savoir-vivre. Udało się to dzięki oprawie artystycznej w stylu retro, epokowym strojom, zabawom i pokazom nawiązującym do lat 1900-1939. Tegoroczna, trzecia edycja była największa z dotychczasowych. Odbyła się po rocznej przerwie spowodowanej pandemią. W epokowe stroje ubranych było ok. 250 osób. By to umożliwić uruchomiono wypożyczalnię strojów "Szafa retro". Program imprezy obfitował w liczne atrakcje, a większość z nich nawiązywała do tematyki imprezy. Z głównych atrakcji należy wymienić m.in. paradę samochodów retro, turniej tenisa, grę terenową dla dzieci, plener retro, teatrzyk uzdrowiskowy, kino pod chmurką, piknik na trawie, występy teatralne oraz koncerty Krakowskiej Orkiestry Salonowej oraz Teresy Mirgi i Kałe Bała.

Wydarzenie udało się zorganizować dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzącym z Funduszu Promocji Kultury. Wsparły je również Urząd Miejski w Rabce-Zdroju oraz Centrum Kultury, Sportu i Promocji.

Inf.: UM Rabka Zdrój

Podhale

Podhale - najnowsze informacje